Televizní pořady

 

Ivan Bareš (režie)

Seznam odvysílaných reportáží

2005

 

Tři pěšáci – reportér Marek Wollner

(Důležitější než ministři a než předsedové parlamentních stran jsou teď tři poslanci, na jejichž rozhodnutí závisí vytvoření nové vlády. Kott, Bielesz, Vrbík. V novodobé české historii se tak opakuje stejný problém - vlády se musí spoléhat na jednotlivce, kterých by si za normálních okolností ani nevšimli.)

 

Svazky StB – reportér Marek Wollner


(Na oficiálních internetových seznamech lze nalézt desítky tisíc jmen spolupracovníků StB. Lidé, kteří přímo pracovali pro státní bezpečnost, však především kvůli byrokratickým průtahům mohou zůstat klidní. Jejich jména se v seznamech neobjevují.)

 

Zmrzačený psychiatr – reportér Lukáš Landa

(Zhruba před rokem napadl Michal Ulom svého psychiatra a mačetou mu způsobil vážná zranění. Případ se ihned dostal kvůli formě a hrubosti útoku do povědomí veřejnosti. Jeho pozadí je však daleko složitější, než se může na první pohled zdát. Například se zjistilo, že si dotyčný psychiatr zřejmě účtoval neoprávněně nadstandardní služby.)

 

Účet za minulost – reportér Jakub Knězů


(Do České konsolidační agentury převedl stát nesplácené úvěry v hodnotě stovek miliard korun. Agentura se teď s nimi vypořádává. Podle hodnocení Nejvyššího kontrolního úřadu to nedělá vždy nejlépe. Musí daňoví poplatníci zaplatit tak vysoký účet za potíže českých bank?)

 

Mistři bezdomovci - reportér Marek Wollner


(Minulý týden skončilo ve švédském Götteborgu historicky druhé mistrovství světa bezdomovců v malé kopané. Zhruba dvě stovky lidí bez vlastní střechy nad hlavou se tak na týden proměnili v hráče, kteří reprezentovali své země a kterým za jejich výkony tleskaly tisíce lidí.)

 

Internet podomácku - reportér Jaroslav Mareš


(Po celé republice se staví desítky speciálních antén, které slouží k rozvodu signálu pro připojení k internetu. Antény a související systému budují po domácku stovky nadšenců, kteří nejsou spokojeni s tím, jaké služby a za kolik nabízí velké firmy.)

 

Jezy na Labi – reportér Jaroslav Mareš

(Až do programového prohlášení vlády se dostal spor o jezy na dolním Labi. Nechme stranou spory o ochranu přírody. Mohou se jezy vůbec zaplatit. Nejde jen o další zbytečné nalití betonu do české krajiny za státní peníze?)

Jaroslav Foldyna, zástupce hejtmana Ústeckého kraje - klikněte pro větší otázeknávrh jezu na  Labi - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

 

Malí zabijáci – reportér Marek Wollner

(Šest dětí podle policie zabilo jedenaosmdesátiletou stařenku. Vedl je dvanáctiletý chlapec z výchovného ústavu v Kostelci nad Orlicí. Podle psychiatra, který ho vyšetřoval, má už dnes rysy chladnokrevného zabijáka. Dalo se zločinu zabránit?)

Dětský domov se školou v Kostelci nad Orlicí - klikněte pro větší otázekIvo Kunc - psychiatr - klikněte pro větší otázekVojtěch Bek - ředitel dětského domova se školou - klikněte pro větší otázek

 

Restituce – reportérka Andrea Máslová

(Senátoři mají hlasovat o kontroverzní novele transformačního zákona. Družstevníci jsou pro, nečlenové družstev proti. Pokud totiž projde, mohou své podíly, na které čekají i 12 let, dostat ve věcech, nikoliv v penězích, jako dosud. A co dostanou ti, kteří mají podíl ve zkrachovalých družstvech?)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázekBožena Zalabáková, restituentka - klikněte pro větší otázekMartin Severa, mluvčí ministerstva zemědělství - klikněte pro větší otázek

 

Střet zájmů po vědecku – reportér Martin Erva

(Dlouholetý poradce Vladimíra Špidly, profesor Martin Potůček, je vedoucím Centra pro sociální a ekonomické strategie (CESES). CESES získalo letos na jaře od Ministerstva práce a sociálních věcí vědecký grant. Rozdělování peněz na vědecký výzkum je náplní práce vědecké rady ministerstva, ve které pan profesor působí, a výše přiděleného grantu je opravdu úctyhodná - více než 27 milionů korun. Jak vypadá střet zájmů po vědecku? Sledujte reportáž Martina Ervy.)

Fedor Gál, bývalý pracovník CESES - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázekJan Balcar, odborník na efektivitu výzkumu - klikněte pro větší otázekMartin Potůček, vedoucí CESES, s reportérem Martinem Ervou - klikněte pro větší otázek

 

Úřednická eutanázie – reportér Radek Hromuško

(Ve dvacátém týdnu těhotenství oznámil Oksaně její lékař, že její dítě trpí vrozenou srdeční vadou. I když prognózy nebyly pozitivní, mladá maminka se rozhodla své dítě donosit. Jenže pak zjistila, že pojišťovna malého Artura nepojistila, Cizinecká policie mu neudělila trvalý pobyt. Snad jen lékaři motolského kardiocentra situaci pochopili a malému cizinci dokázali zachránit život.)

Oksana Tyovská se synem Arthurem - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázekArthur Tysovský - klikněte pro větší otázek

 

Říkalo se tomu střelba s výsledkem – reportér Marek Wollner

(15.listopadu jsme odvysílali příběh Daniela Linharta, který byl v roce 1952 zastřelený na hranicích. Teprve v tu chvíli, po dvaapadesáti letech, se jeho rodina přesně dozvěděla, jak jejich Daniel zemřel. Do té doby byli jen odkázáni na zprávy z druhé ruky. Vyšetřovatelé případu rodinu nenašli. Ta se přihlásila až díky výzvě, kterou jsme odvysílali v našem pořadu. Kvůli smrti Daniela Linharta byl obžalován bývalý pohraničník František Ištvánek. Po zásahu nadřízeného státního zastupitelství byla obžaloba stažena z důvodu promlčení. František Ištvánek však po návštěvě štábu ČT požádal o pokračování případu. Chce, aby soud očistil jeho jméno.)

Daniel Linhart - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázekFrantišek Ištvánek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

 

Hanušovice - 26.10.2004 – reportér Radek Hromuško

(Tragedie vstoupila do tichého městečka a vybrala si svou daň. Veřejnost i média hltají informace o podivné smrti školáka.
Za kinem stojí jeden z chlapců s nožem v ruce nad tělem kamaráda. Oživovací pokusy jsou neúspěšné a třináctiletý chlapec umírá. Další překvapení na sebe nenechalo dlouho čekat. Jedním z vyšetřovaných byl kamarád, který v době tragédie byl na místě činu.)

 - klikněte pro větší otázekPaní Petřeková, matka zabitého chlapce - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

 

Bezdomovci ven!! – reportér Radek Hromuško

(Rekonstrukce Wilsonova nádraží v Praze přinutí desítky bezdomovců změnit své působiště. Někteří z nich žijí v prostorách "hlaváku" desítky let. Jan Junek je jedním z nich. Na nádraží žije téměř osmnáct let a zcela samozřejmě ho zajímá, kdy rekonstrukce začne. Jak vypadá život na pražském nádraží? Jak dlouho si nádraží v centru Prahy nechá svůj podivný kabát ? Jsou připraveny orgány místní samosprávy na exodus nádražních bezdomovců ?)

klasický obrázek nádraží s bezdomovci - klikněte pro větší otázekTakto má vypadat hlavní nádraží někdy... - klikněte pro větší otázekA takto by mělo vypadat nádraží z venku - klikněte pro větší otázekJan Junek, obyvatel hlavního nádraží - klikněte pro větší otázek

 

Jezy – reportér Jaroslav Mareš

(Na konci srpna jsme odvysílali reportáž o tom, zda se Ministerstvem dopravy prosazované jezy na Labi mohou státu někdy vrátit. Jednoznačné závěry, že peníze investované do stavby jezů státu nikdy nezíská zpět, se ministerstvu nelíbily natolik, že s námi odmítlo komunikovat a podalo na nás stížnost radě ČT. V ní se mimo jiné odvolává na obrovský majetek, který má Česká republika v Hamburku. Jak velký v Hamburku máme, v jakém je stavu a vlastní ho vůbec ještě Česká republika?)

 - klikněte pro větší otázekAleš Klaudy, konkurzní správce ČSPL a.s. - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

 

Charita – reportér Tomáš Šponar

(Obrovskou vlnu solidarity, vyvolal nevídaný rozsah asijské tragédie ale i vědomí, že mezi postiženými byli nebo mohli být naši známí anebo blízcí. Rychlost a ochota s jakou právě teď pomáháme však ostře kontrastuje s tím, že na světě jsou jiné oblasti a jiní lidé, kteří potřebují naši pozornost stejně naléhavě. Mají ale smůlu už se o ní nemluví.)

Vítězslav Vurst, předseda správní rady Nadace Adra - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázekJan Mrkvička, Člověk v tísni - klikněte pro větší otázek

 

Jiří Straka 2005 – reportér Radek Hromuško

(Příběh trojnásobného vraha, který získal nálepku Spartakiádní. Čím vším si prošel?Jak se jeho rodina vyrovnává s tím, co spáchal? Podívejte se na unikátní zpověď Jiřího Straky, jeho rodičů i některých z obětí, a na katarzi celého příběhu, který začal na jaře v roce 1985. Setká se Jiří Straka po dvaceti letech se ženou, kterou znásilnil? S mužem, kterému zavraždil matku? V reportáži vystoupí i odborníci, kteří Strakovo nedávné propuštění na svobodu doporučili. Věří opravdu tomu, že své hrůzné činy nezopakuje? A jaký život může vůbec žít inteligentní člověk, který si velmi dobře uvědomuje, že to, co spáchal, nelze nikdy odčinit?)

Jiří Straka - klikněte pro větší otázekMUDr. Brichcín, primář Bohnické psychiatrické léčebny - klikněte pro větší otázeksyn jedné z obětí - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

 

Stížnosti pacientů psychiatrické léčebny – reportér Lukáš Landa

(Není to tak dávno, kdy vody české psychiatrie rozvířila britská spisovatelka Joanne Rowlingová. Upozornila totiž na to, že se v českých psychiatrických ústavech používají klecová a síťová lůžka. Podle výpovědí pacientů, kteří českými ústavy prošli, však nejsou lůžka jediným zneužívaným omezujícím prostředkem a problémem, který české léčebny trápí. Daleko závažnější se zdá být porušování těch nejzákladnějších lidských práv. Naše redakce byla oslovena zevnitř jedné z nejlepších psychiatrických léčeben u nás v Praze Bohnicích, a natočila výpovědi, které kvalitu léčebny minimálně zpochybňují. Trestání izolacemi, tlumivými injekcemi, mocenský přístup personálu, tak podle všeho vypadá realita za zdmi českých ústavů.)

Jiří Kareš, pacient - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázekJan Pfeiffer, psychiatr - klikněte pro větší otázekMartin Jarolímek, psychiatr - klikněte pro větší otázek

 

Země plná kamionů – reportér David Havlík

(Česko zahlcují a dusí kamiony. Nejhorší je to v pohraničí, kudy jich denně míří do ciziny tisíce. Obyvatelé postižených obcí se s řidiči kamionů shodnou málo, ale v něčem přeci. Vláda zaspala a doplácejí na to všichni.)

Martin Špryňar, sdružení autodopravců Česmad Bohemia - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázekPavel Markovič - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Bitva o generála Pattona – reportér Tomáš Šponar

(Vrcholem šedesátého výročí osvobození Plzně americkou armádou mělo být odhalení sochy generála Pattona. Na veřejnost ale proniklo, že se umělec, který sochu tvoří, v roce 1976 stal agentem komunistické StB. Jeho model, legendární americký velitel si naopak komunisty ošklivil a chtěl je vyhnat z celé Evropy. Radnice si s případem, do něhož byla vtažena americká ambasáda, váleční veteráni i Pattonova rodina, neví rady a hovoří o konfliktu symbolů. Kam to celé směřuje? Nejspíš k pořádnému trapasu.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Chemičky v ohrožení – reportér Jakub Knězů

(České chemičky jsou podle tajného vojenského dokumentu tím nejpravděpodobnějším terčem teroristů. Prý mohou snadno unést nebo si prostě jen pronajmout malé sportovní
letadlo a namířit s ním do zásobníků s jedovatými látkami v chemických a petrochemických provozech. Armáda říká, že nás dokáže před takovým nebezpečím ochránit. Tak jsme to vyzkoušeli.)

 - klikněte pro větší otázekVýhled na chemičku ze sportovního letadla - klikněte pro větší otázekNásledky nehody ve Spolchemii z roku 2002 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Únos na Kavkaze – reportér Tomáš Šponar

(Na konci loňského roku skloňovala jméno mladé Slovenky Miriam Jevíkové snad všechna česká média. V tu dobu už byla už půl roku v zajetí na Kavkaze. Občané a opoziční politici podepisovali petice za její osvobození. Ministerstva zahraničí České a Slovenské republiky vedla vyjednávání o jejím propuštění. My vám teď nabízíme exkluzivní svědectví o jejím únosu.)

Miriam Jevíková s reportérem Tomášem Šponarem - klikněte pro větší otázekMiriam Jevíková - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázekČečenští uprchílci - klikněte pro větší otázek

video

 

Banky – reportér David Havlík

(Češi nechají ročně v bankách za různé poplatky miliardy. Banky na nich vydělávají víc než je běžné jinde v Evropě i zámoří. Proč jsou bankovní služby v Česku tak drahé? Účtují si banky poplatky vůbec oprávněně? Lze se proti jejich zdražování účinně bránit?)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázekJaromír Volek - klikněte pro větší otázek

video

 

Ministrovo obvinění – reportér Jakub Knězů

(Ministr informatiky Vladimír Mlynář čelí podezření, že spáchal společně se svými podřízenými dva ekonomické trestné činy. Škoda je prý, podle neoficiálních informací z městského státního zastupitelství, až ve výši několika milionů korun. Ministrův problém spočívá v založení a existenci firmy Testcom servis, s.r.o, jejímž zakladatelem byla příspěvková a ministerstvem informatiky přímo řízená firma Testcom. Jako jediní jsme získali veškeré dokumenty a smlouvy, které v případu figurují.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

  

Bohemka sobě! – reportér Lukáš Landa

(V českém fotbale se v těchto dnes odehrává něco zcela nevídaného. Fanoušci fotbalové Bohemky se rozhodli, že svůj krachující klub finančně podrží a zabrání tak definitivně jeho zániku. Pokouší se tak napravit chyby několika předchozích vedení klubu, za kterých vznikl několikamilióvý dluh. Aktivita fanoušků do této chvíle sklidila velký ohlas a Družstvo fanoušků Bohemians od těch nejvěrnějších příznivců vybralo už přes 1 300 000 korun. Chcete-li se podívat do zákulisí záchranné akce Družstva fanoušků Bohemians, sledujte reportáž Lukáše Landy.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Hudební virtuóz s minulostí KGB – reportér Marek Wollner

(Následující reportáž vzbudila prudké reakce ještě před svým odvysíláním. Už v průběhu natáčení nám různí lidé posílali do redakce dopisy, které měli jedno společné: zastrašit a odradit nás od jejího vysílání. Jde v ní o pozoruhodné předlistopadové aktivity původem ruského hudebníka Borise Monoszona, který se od konce sedmdesátých let usadil v Praze. Vedle řady bojovných anonymů se Borise Monoszona vytrvale zastává i člen Rady vlády pro národnostní menšiny Alexej Kelin. Ten nám nejprve poskytl rozhovor, ale po jeho natočení do redakce zaslal dopis, v němž nám zakázal rozhovor uveřejnit. Po konzultaci s právníky jsme se rozhodli jeho zákaz nerespektovat. Reportáž pro vás připravil Marek Wollner.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Příběh rybáře ze Srí Lanky – reportér Tomáš Šponar

(Srí Lanka je vedle Indonésie nejpostiženější zemí vlnou tsunami. Nečekaná vlna přišla zrovna, když se ostrovní ráj vzpamatovával z občanské války. Stovky tisíc lidí, kteří přežili, přišli o všechno. Ajith Kumatra Perera z Kalutary na Srí Lance je zcela odkázaný na moře stejně jako jeho předkové. Díky statisícům českých dárců se dnes může Ajith vrátit ke své práci, protože dostal novou loď, která nese jméno DMS Asie. Dárcovská SMS kampaň, která pomohla místním rybářům, se stala jedním z nejúspěšnějších projektů české charity. Jak se dnes žije rybářům na Srí Lance pro vás natočil reportér Tomáš Šponar.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Odhalení sochy generála Pattona – reportér Tomáš Šponar

(Kam s ním - to byl tragikomický problém, který řešila Plzeň v souvislosti s velkolepými oslavami 60. výročí od konce války. Řeč je o soše generála Pattona, kterou z vlastní iniciativy udělal plzeňský sochař Jaroslav Bocker. Nadšení z jeho úmyslu však ochladlo, když se zjistilo, že sochař byl spolupracovníkem StB. V našem pořadu jsme vás o případu informovali už v polovině února. Ještě minulý týden přitom nebylo jisté, zda socha slavného vojevůdce v nadživotní velikosti bude vůbec odhalena. Jak to nakonec dopadlo? To uvidíte v poslední reportáži pořadu Reportéři ČT.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Doping na povel soudruhů – reportér David Havlík

(Ve vrcholovém sportu se dodnes pohybují lidé, kteří se v socialistickém Československu podíleli na jedné z největších sportovních tragédií země - na státem řízeném dopování sportovců. Doping je přitom v rozporu s olympijskými myšlenkami, mezinárodnímu úmluvami a trestá se i doživotním zákazem činnosti. Stát řídil doping s vědomím lékařů, trenérů i sportovců. Dosud nezveřejněná fakta a svědectví potvrzují, že byli reprezentanti, kteří kvůli medailím porušovali pravidla fair play a dobrovolně hazardovali s vlastním zdravím. Reportáž o dopingu pro vás natočil David Havlík.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Politici a střet zájmů – reportér David Havlík

(Nový ministr zemědělství Petr Zgarba říká, že se nikdy coby politik a podnikatel zároveň neocitl ve střetu zájmů. Do kolize se zákonem se ale zřejmě dostal už jako poslanec. Navrhoval zákony, které by pomohly, ne-li přímo jemu, tak jeho blízkému okolí a zamlčoval fakta o svém podnikání, která měl ze zákona povinnost zveřejnit. Vláda hlásá, že prosadí nový a účinnější zákon o střetu zájmů. Když jsme ale chtěli znát názor premiéra Jiřího Paroubka na střet zájmů právě u jednoho z jeho ministrů, otočil se ke kameře zády.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Divoký odsun – reportér Marek Wollner

(Před několika týdny jsme si připomínali konec druhé světové války. Po jejím konci začalo účtování - to bylo pochopitelné, správné, ale často také velmi kruté a nespravedlivé. Do dějin vstoupilo pod názvem divoký odsun. Jedna z největších masových poprav na našem území se odehrála v severočeském městečku Postoloprty, kde bylo těsně po osvobození zastřeleno bez soudu 800 lidí - především sudetských Němců, ale i několik Čechů. Tuto takřka neznámou poválečnou kapitolu se rozhodl připomenout divadelník Miroslav Bambušek. Na konci května spolu s několika herci uspořádal čtení z odtajněných archivních dokumentů. Více se dozvíte v reportáži Marka Wollnera.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

Cesty drogových kurýrů – reportér Radek Hromuško

(Dva osudy drogových kurýrů. Příběh naivního kurýra a příběh profesionála. Dva pohledy na dnešní svět, který je plný drog. Napínavé pátrání po jednom z kurýrů v Amsterodamu a vzpomínky Radka Hanykovicze, který byl v Thajském vězení a dnes má rakovinu, na pokoj, kde začala jeho cesta drogového kurýra. Cestou drog vás provede ve své reportáži Radek Hromuško.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

O mašince, kterou svět neviděl – reportér David Havlík

(České dráhy si koupily lokomotivu, jakou svět neviděl. Zní to neuvěřitelně, ale pohádka to není. Smlouvu na dvacet lokomotiv za víc než dvě a půl miliardy podepsaly loni. První kus má být hotový za dva roky. Objednané stroje zatím nikde nejezdí, ale stát za ně už drahám ručí miliardami. Naposledy vystavil státní záruku na jejich nákup v pátek. Znamená to, že když drahám vzniknou potíže s placením lokomotivy, zaplatíme je my všichni. Mylná rozhodnutí Českých drah by nemusela nikoho trápit, kdyby šlo o jejich soukromou věc, ale opak je pravdou. Reportáž pro vás natočil David Havlík.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Černý čtvrtek v Londýně – reportér Lukáš Landa

(Šedesát let od druhé světové války a devět let od teroristických útoků Irské republikánské armády se Londýn otřásl smrtícími výbuchy. Čtyři nálože v prostředcích veřejné dopravy usmrtily nejméně 5 desítek lidí a přes 700 jich zranily. Reportér Lukáš Landa mluvil nejen s přímými svědky události, ale i s dalšími obyvateli města, kteří jen shodou okolností nebyli na místě obětí.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Severočeské obce na odstřel – reportér Lukáš Landa

(Od konce války bylo u nás kvůli těžbě uhlí zbouráno přes 80 vesnic. Právě proto vláda v roce 1991 zavedla takzvané územní limity, které měli další vesnice před těžbou chránit. Dnes se ale zdá, že mohou být limity opět zrušeny a severočeské vesnice tak budou opět ohroženy. Jako první jsou na řadě Horní Jiřetín a Černice. Co na to místní obyvatelé, dokážou své vesnice zachránit? Sledujte reportáž Lukáše Landy.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Útěk před rumunským vězením – reportér Michal Rusek

(Až se bude v Česku konat soud s podnikatelem Františkem Příplatou, bude to nepochybně zajímavá událost. Ukáže se, zda má český podnikatel pravdu, když už několik let opakuje, že je nevinný a že se v Rumunsku stal obětí politického a justičního spiknutí. Právě po trpkých zkušenostech s rumunským vězením a rumunskou justicí se český podnikatel před týdnem rozhodl pro dobrodružný krok: před rumunským vězením dal přednost utajenému útěku do Česka. Reportáž o muži, který byl na Balkáně odsouzen za přípravu vraždy tamního odborového předáka, natočil Martin Rusek.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Nekonečný příběh o jezech – reportér Jaroslav Mareš

(Před rokem jsme v našem pořadu vysílali reportáž o výstavbě jezů na Labi, kde jsme poukázali na nesrovnalosti při ekonomickém zdůvodňování této stavby. Vláda na jaře tento plán odmítla schválit a ministerstvu dopravy spolu s ministerstvem životního prostředí uložila společně vypracovat nový návrh, jak podmínky pro lodě na řece zlepšit. Ministerstvo dopravy přišlo s návrhem postavit jez jeden. Přehrazování a lití betonu do řeky do je na stole znovu. Osm miliard utopených v Labi neprošlo kvůli jejich nedoložené návratnosti. Projdou čtyři miliardy? Kauze se dlouhodobě věnuje Jaroslav Mareš.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Ministr Zgarba a jeho statky – reportér David Havlík

(Česká politika někdy vyvolává dojem, že je nejjistějším způsobem podnikání. Jedním z těch, o které se v tomto směru často zajímají média, je ministr zemědělství Petr Zgarba. Náš pořad už v květnu upozornil na to, že se mohl dopustit střetu zájmů. Jako poslanec totiž zamlčel, že navrhuje zákon, který by mu mohl přinést prospěch jako majiteli pozemku. Tisk později odhalil, že havlíčkobrodský poslanec Petr Zgarba chtěl za podivných okolností získat pro svůj region státní dotace. Ministr jakákoliv pochybení důrazně odmítá. I když staré otazníky zůstavají, reportér David Havlík objevil nová fakta, která na politika vrhají další podezření.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Příběh Viktora Koženého – reportér Michael Fiala

(Po létech beztrestnosti je legendární pirát z Prahy ve vězení. Zatím je to vazba na bahamském ostrově New Providence, ze které ho soudkyně Carolita Bethelová může už tento týden propustit na kauci. Ať už to tak dopadne, anebo Kožený ve vazbě zůstane, bude důležitější teprve další krok: rozhodnutí, jestli ho Bahamy vydají americké justici, anebo ho budou soudit samy. Znamená to, že příběh velkého zločinu na třech kontinentech se uzavírá? A dosáhne na Viktora Koženého nakonec i česká spravedlnost? Spletitý příběh českého Ira z bahamských ostrovů zachytil Michael Fiala.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Kašmír dva týdny po zemětřesení – reportér Josef Pazderka

(Pákistánský Kašmír se vzpamatovává z ničivého zemětřesení, které pohřbilo takřka šedesát tisíc lidí. Drama ale nekončí: těm, kteří přežili, teď hrozí infekční choroby nebo smrt mrazem. Pod vojenským stanem strávil jednu noc také náš zpravodaj Josef Pazderka, který byl jediným českým novinářem v oblasti.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video 

Spekulace za miliardy – reportér David Havlík

(Ministr zemědělství Petr Zgarba si na nezájem médií určitě stěžovat nemůže. Během svého krátkého působení v čele resortu už čelil celé řadě afér, ta z minulého týdne je však zatím nejvážnější. Vyšlo totiž najevo, že státní pozemkový fond, kterému šéfuje, šel na ruku spekulantům. Je mezi nimi i ministrův známý Gabriel Večeřa. Stát mu vydal pole a louky v Uhříněvsi u Prahy, které se brzy mohou změnit ve zlatý důl. Kam vedou nitky spekulací pro vás připravil David Havlík.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Drahé a neúčinné mýtné pro kamiony – reportér Jaroslav Mareš

(Tuto středu bude vláda rozhodovat o důležité otázce: kdo vyhraje miliardovou zakázku na zavedení mýtného pro kamiony. Podle neoficiálních informací má k vítězství nejblíž společnost Kapsch. Ta přitom ze čtyř společností podala druhou nejdražší nabídku. Připomeňme, že vybírání mýtného má zastavit narůst kamionové dopravy na našich silnicích. Podle řady odborníků to však může být všechno trochu jinak. Jak? To Vám poví reportáž Jaroslava Mareše.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Hledání miliardového pokladu Svatého Maura – reportérka Kamila Klausová

(Bečov nad Teplou je poměrně poklidné městečko v pohraničí poblíž Karlových Varů. Před dvaceti lety by nikdo neřekl, že právě tady se skrývá poklad, o jakém se zlatokopům může jen snít. Mobiliář svatého Maura, jehož cena je srovnatelná jen s korunovačními klenoty. Před týdnem se na místě činu sešli tehdejší hledači: kriminalista František Maryška a americký obchodní Dany Dougles, který se záhadným tipem před dvaceti lety přišel. Detektivní příběh o hledání pokladu pro Vás natočila Kamila Klausová.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Majitel odtahové služby podezřelý z krádeží aut – reportér David Havlík

(Každý řidič asi zažil ten šok, když přijde k místu kde zaparkoval a jeho auto je odtažené. Ještě více ale mohou být naštvaní řidiči z Teplic. Na to, jestli správně parkují, totiž dohlíží firma, která sama podvádí. Magistrátu předložila falešné doklady, na základě kterých vyhrála soutěž o tuto velmi lukrativní zakázku. Spolumajitel firmy je navíc vyšetřován policií kvůli podezření, že kradl auta. Úsloví kozel zahradníkem je v tomto případě zcela namístě. Úřednici přitom všechny tyhle průšvihy neodhalili nebo odhalit nechtěli, protože na činnosti firmy profitují i známí jednoho z radních. reportáž pro Vás připravil David Havlík.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video 

 

Poplatky bankovního klienta – reportér David Havlík

(Nejdříve dobrá zpráva: České banky letos opět rekordně vydělaly. Za devět měsíců takřka 32 miliard korun. A teď ta špatná: my, jako jejich klienti, to ve svých peněženkách nijak nepocítíme. Naopak: peněženky bankéřů bobtnají i díky vysokým poplatkům, které vybírají za vedení našich účtů. Poplatky od nás, klientů, tvoří až jednu třetinu jejich letošního rekordního zisku. V poslední době ovšem roste počet lidí, kteří si řekli dost. Už před necelým rokem jsme vám vyprávěli příběh Jaromíra Volka, který nad dvěma bankami vyhrál soudní spor o neoprávněně vybrané poplatky. A jeho příklad strhl i další nespokojené klienty. Jestli české banky patří stále k nejdražším v Evropě, zjišťoval reportér David Havlík.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Pozemkový fond měsíc poté – reportér David Havlík

(Pamatujete si ještě na aféru kolem Pozemkového fondu? Asi ano. A taky si asi pamatujete, že ji odnesl ministr zemědělství Petr Zgarba, jehož známý může na spekulacích s pozemky pěkně zbohatnout. Výměnou ministra a několika dalších funkcionářů aféra sice navenek utichla, my jsme ale pokračovali v pátrání dál. A zjistili jsme, že ministr Zgarba nebyl na Pozemkovém fondu jediný, koho s nabyvateli státní půdy pojily podezřele blízké vazby. Kdo všechno stojí za touto aférou? Potom pátral David Havlík.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Českoslovenští zajatci v Angole reportér Josef Pazderka

(Vzpomínáte si na případ Alto Catumbela? Únos 66 československých expertů v Angole, jejich žen a dětí zahýbal veřejným míněním i ve strnulém komunistickém Československu. Napínavý příběh o přepadení partyzánským hnutím UNITA, náročném tříměsíčním pochodu napříč Angolou i více než ročním pobytu v zajetí dlouho vyprávěly pouze oběti unesení českoslovenští občané. Po víc jak 20 letech se poprvé dostávají ke slovu i únosci. Hlavního organizátora přepadení československých občanů v městečku Alto Catumbela vypátral v Angole náš reportér Josef Pazderka a natočil s ním stejně jako s řadou dalších lidí, zapojených do únosu exkluzivní rozhovor.)

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

2006

 

F.Brožík - Vizitka funkcionáře - reportér David Havlík

Aféra Pozemkový fond zmizela z předních stránek novin stejně rychle, jako se na nich objevila. Utichla, když rezignoval ministr zemědělství Petr Zgarba, jehož známý mohl na spekulacích s půdou slušně zbohatnout. Jenže my jsme zjistili, že Zgarba nebyl jediný, koho se spekulanty pojily podezřele blízké vztahy.
Už před měsícem jsme vysílali reportáž o bývalém místopředsedovi fondu Františku Brožíkovi. Jeho žena totiž vykonává vrcholnou funkci ve firmě, která v posledních letech získala od fondu rozsáhlé pozemky. Zatímco lidé, kteří měli na půdu oprávněný nárok, jednoduše utřeli. Reportáž pro Vás připravil David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Úpadek humanitární pomoci rok po tsunami - reportérka Tereza Engelová


Krachuje největší humanitární operace v dějinách? Proč je na tom většina místních obyvatel z indonéského Acehu stejně jako před rokem, kdy tamní pobřeží smetla tsunami? Před několika dny jsme si připomněli první výročí od této katastrofy, která pohřbila přes 230 000 lidí. Na kontech humanitárních organizací se tehdy sešly miliardy dolarů. Zdálo se, že rychlé obnově postižených oblastí nestojí nic v cestě. Jenže realita je jiná. O tom se v Indonésii přesvědčila Tereza Engelová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Tváře měst reportéři Markéta Dobiášová, Filip Černý

Od začátku devadesátých let se občas diskutuje o tom, kdo vlastně určuje tvář našich měst. Zda jsou to architekti a urbanisté, kteří jsou za to radnicemi placení, nebo stavební firmy, které nezajímá kolorit, tradice a duch místa, ale jen logika vyššího zisku. Ukážeme vám jedno historické město, které se ve prospěch stavebních firem vzdalo nejen práva rozhodovat o tom, co kde bude stát, ale i značných finančních zisků. Jak radnice ve Znojmě tančí, podle toho jak stavební firmy pískají, pro Vás natočili Markéta Dobiášová a Filip Černý.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Co se stalo v týmu Jakuba Jandy? – reportér Černý Filip

Kateřina Neumannová, čeští hokejisté a Jakub Janda - těm lidé nejvíc věřili, že přivezou medaile z právě skončené olympiády. Skokan na lyžích, Jakub Janda, se tak stal největším českým zklamáním. Nebyl to ale jen banální pokles formy, který mu nedovolil vyhrát medaili. Dva týmy, které by mu měly pomáhat, se totiž hádají. Reprezentační funkcionáři bojují proti Jandovým manažerům. Proč? O vztahy v zákulisí sportovních týmu se zajímal Filip Černý.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Čekání na spravedlnost – reportérka Klausová Kamila

V sobotu jsme si připomněli jedno neslavné výročí: osmapadesát let od komunistického převratu. Diskuse o tom, jak se česká společnost vypořádala s tehdejšími zločiny, vyznívá nelichotivě. Většina případů, pokud se vůbec dostanou k soudům, končí osvobozujícím rozsudkem. Takový je i příběh Jaroslava Duby, jednoho z vládce tábora Vojna u Příbrami a jednoho z nejhorších komunistických mučitelů. Jak zdlouhavý je proces s mučiteli politických vězňů natáčela Kamila Klausová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Příběh ztracené tisícikoruny – reportérka Markéta Dobiášová

V každé slušné zemi má policie nejen odhalovat zločince, ale také podat pomocnou ruku v případech, které jsou zdánlivě bezvýznamné. Právě v takových případech totiž přicházejí lidé s policií do styku nejčastěji a z nich si tvoří představu o jejím fungování. My Vám ukážeme příběh o ztracené tisícovce. Policii měla tři měsíce na to, aby vypátrala majitele. Jak to dopadlo? Pohodlností, mlžením a dokonce bezostyšným lhaním. Po tisícovce pátrala Markéta Dobiášová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Nažidla tři roky poté. Ani 20 mrtvých úřady nepoučilo – reportér David Havlík


Minulý týden uplynuly tři roky od nejtragičtější nehody autobusu v novodobé historii České republiky. Osmého března 2003 havaroval u jihočeských Nažidel patrový Neoplán s dvaapadesáti cestujícími na palubě. Celkem si nehoda vyžádala dvacet lidských životů. Zatím poslední z obětí zemřela na následky zranění loni. Nehodu zavinil šofér, který neměl za volantem autobusu co dělat. Mohou se dnes cítit cestující v autobusech bezpečněji, nebo se odpovědné úřady z tragédie nijak nepoučily?

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Výhodné smlouvy agentů stavebních spořitelen - reportér David Havlík

Každý druhý Čech spoří v některé ze šesti stavebních spořitelen. Je to totiž nejvýhodnější forma ukládání peněz. Ale někteří agenti peněžních ústavů přišli na to, jak lidi o výhody stavebního spoření připravit. Jaké "fígle" používají agenti stavebních spořitelen, pro Vás natočil David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Co dělají poslanci v pondělí? – reportér Filip Černý


Taky nemáte rádi pondělky? Staňte se poslanci. Pak bude záležet jen na vás, jestli budete pracovat nebo ne. Každé pondělí je totiž poslanecký den. Žádný zákon ani předpis poslanci neukládá, co má první den po víkendu dělat. Může dělat cokoliv, a nemusí dělat nic. Reportér Filip Černý zjišťovali, jestli mohou voliči své poslance zastihnout v jejich kancelářích, na které jim přispívají ze svých daní.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Jak skončily peníze pro Srí Lanku? – reportér Josef Pazderka


Podobně jako v těchto dnech, i zhruba před rokem jsme posílali dárcovské esemesky. Obrovská sbírková akce se konala na pomoc obětem tsunami v jihovýchodní Asii. Na kontech českých humanitárních organizací se tehdy objevilo více než 360 miliónů korun. Zajímá vás, kde vaše peníze skončily? Dostaly se k těm, kterým byly určeny? Na to Vám odpoví reportáž Josefa Pazderky.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Poslanec Grega a černé duše – reportérka Markéta Dobiášová


Kdyby politici občas brali vážně zjištění novinářů, mohli by si řadu malérů ušetřit. Dokazuje to případ sociálně-demokratického poslance Andreje Gregy, který stojí za čerstvým skandálem s mrtvými dušemi v jablonecké organizaci. Česká televize přitom v minulých letech už několikrát na pochybné praktiky Andreje Gregy upozorňovala - jen za posledních pět let se mu věnujeme už potřetí. Jak pracuje pan Grega pro Vás natáčela Markéta Dobiášová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Krvácející obraz z Klatov – reportéři Lukáš Landa, Zdeněk Lenc

Dnes už málokdo v Klatovech ví, jaká rarita se v jeho městě nachází. Je tu obraz, který církev dodnes považuje za zázračný. Kdysi kvůli němu přijížděly do Klatov desetitisíce poutníků. Zvláštní je, že zázrak v osmdesátých letech s úspěchem prošel i jakousi vědeckou zkouškou. Zajímalo nás, jestli v ní obstojí i po dvaceti letech. Jak novodobá zkouška dopadla pro Vás připravili reportéři Lukáš Landa a Zdeněk Lenc.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Lístky na fotbalový šampionát – reportér Filip Černý


Taky jste chtěli jet do Německa na fotbalové mistrovství světa? Není divu: Ještě nikdy v historii se šampionát nekonal tak blízko našich hranic. Češi proto chtěli koupit více než 140 tisíc vstupenek. Drtivá většina zájemců zažila velké zklamání - nemají nic. Reportér Filip Černý přesto odhalil způsob, jak se daly lístky získat. A zjistil, že tohle mistrovství bude opravdu jen pro vyvolené.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Drastického odebírání dětí – reportérka Jitka Wimmerová


Celý minulý týden se média věnovala kauze dvou malých dětí, které české úřady odebraly jejich matce a předaly je otci do Argentiny. Případ se dostal na veřejnost i naší zásluhou, neboť právě naše reportérka Jitka Wimmerová byla jako jediná novinářka u toho a pořídila zcela exkluzívní dokumetaci. Drastické záběry, které uvidíte v její reportáži, přinášejí výmluvné svědectví o tom, jaký dopad asi mělo rozhodnutí soudu na dětskou duši.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Dealeři stavebních spořitelen – reportér David Havlík


Více než pět miliónů Čechů má stavební spoření. Je totiž považováno za jeden z nejvýhodnějších způsobů ukládání peněz. Jenže mezi dealery stavebních spořitelen jsou i takoví, kteří chtějí své klienty o výhodné úroky ošidit. Poté, co jsme zhruba před dvěma měsíci jednoho takového dealera natočili skrytou kamerou, ozvala se nám spousta diváků, které potkala podobná zkušenost. Upozornili na nekalé praktiky dealerky největší Českomoravské stavební spořitelny. A co víc? Spořitelna-liška je podezřelá, že podvody svého spolupracovníka kryla. Reportér David Havlík se vrátil k tématu stavebních spořitelen, aby odhalil další zajímavosti okolo jejich smluv s klienty.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Jak žijí odebrané děti v Argentině? – reportérka Jitka Wimmerová


Je to právě měsíc, kdy soudní úředníci odebrali Marcele Krajníkové její dvě děti a poslali je s otcem do Argentiny. Drastické záběry zápasu o šestiletou Sofii, které jsme vysílali, ve vás vzbudily neobvylou míru rozhořčení a solidarity. Takřka každý den dostáváme dopisy nebo přijímáme telefonáty, ve kterých se ptáte, jak se případ vyvíjí a jestli můžete pomoci. Tady je odpověď. Nadace naše dítě zřídila konto, jehož číslo můžete vidět na obrazovce a na které můžete přispět.

Argentina - klikněte pro větší otázekArgentina - klikněte pro větší otázekArgentina - klikněte pro větší otázekArgentina - klikněte pro větší otázek

video

 

Pravicoví či levicoví Zelení? – reportéři David Havlík, Filip Černý


Celý týden jednal vítěz voleb Mirek Topolánek s lidovci a zelenými o tom, jakou sestavit vládu. Pravostředová koalice potřebuje každý hlas a ještě jí v parlamentu jeden chybí. V této situaci roste význam nejmenší dosud mimoparlamentní strany - Strany Zelených. Nevíme, co od nich čekat, říkali už před volbami lidé z ODS. Kdo jsou a co si myslí zelení poslanci, na kterých by měla stát vláda. Odpověď hledali David Havlík a Filip Černý

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Sám proti Číně. – reportér David Havlík


Češi o sobě rádi říkají, že mají zlaté ručičky, které umějí všechno vyrobit. Ty čínské zase umějí všechno zkopírovat. Své o tom ví i blanenský podnikatel Pavel Blata. Vymyslel malé motorky, které ve velkém padělají v Číně. Na vlastní pěst tam vyrazil a své padělatele natočil. Už méně úspěšný je ve snaze přimět vlády obou zemí, aby padělatelství, které poškozuje podnikatele na celém světě, věnovali větší pozornost, než dosud.

Sám proti Číně - klikněte pro větší otázekSám proti Číně - klikněte pro větší otázekSám proti Číně - klikněte pro větší otázekSám proti Číně - klikněte pro větší otázek

video

 

Bodový systém pro řidiče – reportér David Havlík

Miliony řidičů čeká tento týden největší změna silničních pravidel v novodobé historii Česka. V sobotu začne platit bodový systém trestání neposlušných šoférů. Vláda si od něj slibuje snížení počtu usmrcených při dopravních nehodách do roku 2010 až o polovinu. Kromě ambiciózních plánů ale revoluci na silnicích provázejí i velké zmatky a obavy, které poodhalí David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Dovolená ostravského primátora – reportér David Havlík


Radní z Ostravy vyrazili se svými příbuznými na příjemný prodloužený víkend v jižní Francii. Proč taky ne? Je doba dovolených a slunce v Bordeaux právě zušlechťuje ta nejlepší vína. Jenže cesta zastupitelů měla být pracovní a platily ji Ostravské vodárny, které většinově ovládají francouzští soukromníci. Radní odjeli, protože sedí v představenstvu vodáren. Proč ale k moři vyrazily i jejich rodiny? A kdo zaplatil cestu manželkám a dětem? Na to se ptal reportér David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Hyenismum v pražské ZOO – reportérka Markéta Dobiášová


Říká se tomu hyenismu, ale podle šéfa pražské zoologické zahrady Petra Fejka tím urážíme hyeny. Právě jeho zahrada na podobné jednání narazila, když se vzpamatovávala ze zničující povodně před čtyřmi lety. Firma, která rekonstrukci prováděla, se podle řady důkazů na neštěstí pokoušela vydělat. Ale to byl jen začátek. O případ se zajímala Markéta Dobiášová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Volání na vlastní nebezpečí - linka 112 – reportéři Filip Černý, Karel Vrána

Pokud se ocitnete v ohrožení života, volejte linku 112. To doporučují státní úřady, které linku za stovky miliónů korun provozují. Ostatně je to nouzové číslo, které platí jednotně v celé Evropské unii. Jenže zdravotníci varují: pokud potřebujete rychlou lékařskou pomoc, raději sem nevolejte! A použijte číslo 155. Jak je to možné? Odpověď hledali Filip Černý a Karel Vrána.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Vysoušení spisů po povodních – reportérka Kamila Klausová


Na den přesně před čtyřmi lety nás zaplavily největší povodně v české historii. A některé z následků se nepodařilo odstranit dodnes - ještě i po čtyřech letech například pokračuje vysoušení zaplavených spisů. Ty z pražských úřadů nejprve putovaly do mochovských mrazíren a odtud později do jejich pobočky na Kladně. Své dokumenty tady pořád mají městský soud v Praze a Vojenský ústřední archiv. Proč státní orgány platí za mrazení archiválií vysoké částky, zjišťovala reportérka Kamila Klausová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Zvláštní pravidla stavebního úřadu – reportér Filip Černý

Pravidla, kterými se řídí stavební úřady našich měst, připomínají zákony džungle. Svědčí o tom řada reportáží, které jsme už na toto téma přinesli a ukazuje to i ta následující. Úředníci si totiž vynucují dodržování zákona jen na těch slabých a bezmocných. Bohatým a mocným naopak tolerují takřka vše - včetně černých staveb. Jeden problematický projekt se už několik let buduje na Praze 6. Reportér Filip Černý se přesvědčil, že úřad k jejímu majiteli přistupuje v těch nejjemnějších rukavičkách.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Svatba bezdomovců bez střechy nad hlavou – reportérka Jana Patková

Václav a Monika měli před časem svatbu. Na tom by nebylo nic divného, kdyby oba nepatřili do zhruba desetitisícové komunity pražských bezdomovců. Svatba měla být začátkem jejich nového života. Byla to ale iluze. Přestože jim nechyběla pomoc přátel a peníze do začátků, zjistili, že dostat se z ulice je takřka nemožné. Z bytu se novomanželé těšili jen dva měsíce. Dnes rodina s malým dítětem opět přespává v provizorním přístřešku - dřevěné letní chatě bez elektřiny. K jejich osudu se v budoucnu ještě vrátíme. V dnešním pořadu se o jejich osud zajímala reportérka Jana Patková.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Čtrnáct let bojuje proti černé skládce. Úřady jeho nářky nevidí a neslyší – reportér David Havlík


Už čtrnáct let upozorňuje dobrovolný ochránce přírody Josef Planeta úřady na černou skládku v chráněném území obce Dolní Hluboká u Sokolova. Úředníci vědí, kdo tam odpad navezl, ale dodnes za to nikoho nepotrestali. Trest však stihl pana Planetu. Svou zarputilostí proti sobě poštval sousedy i starostu. Říkají o něm že obci záměrně škodí. Natáčel David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Sicilský mafián Bernardo Provenzano – reportérka Lucie Chvojková


Byl nejhledanějším mužem Itálie. V hierarchii obávané sicilské mafie vyšplhal až na nejvyšší místo. Cosa Nostra mu ležela u nohou. Třiačtyřicet let ho policie hledala a když už nikdo nevěřil v jeho nalezení, konečně ho dopadla. Jak dokonale se bos všech bossů Bernardo Provenzáno ukrýval a kde ho speciální tým dopadl, natáčela Lucie Chvojková.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Uprchlíci před spravedlností – reportérka Markéta Dobiášová


Byli odsouzeni a měli by sedět za mřížemi. A přitom si klidně užívají svobody. Jen v hlavním městě jde o pět set kriminálníků. Jak říkají policisté - jsou v pátrání. My jsme ale zjistili, že to ještě neznamená, že po nich někdo skutečně pátrá. Příběh jednoho z takových uprchlíků natočila Markéta Dobiášová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Větrné mlýny v rezervaci – reportér David Havlík


Vrcholky Krušných hor by měly v budoucnu pokrýt stovky obřích vrtulí větrných elektráren. Aspoň takové jsou plány investorů. Ti chtějí využít toho, že stát větrníky dotuje jako žádný jiný zdroj energie. Proto se obchod se zelenou elektřinou stal pro mnohé firmy lákavou investicí. Bylo by to v pořádku, kdyby úředníci při jejich schvalování nedávali přednost soukromým zájmům před zákony. Kde by měly stát větrné mlýny, o to se zajímal reportér David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Kambodžský král Norodom Sihamoni – reportérka Kamila Klausová

Češi mají konečně svého krále. Aspoň to tak vypadá podle spontánního ohlasu, který vyvolala návštěva kambodžského krále Norodoma Sihamoniho v Praze. Panovník vzdálené jihoasijské země vystřídal před dvěma lety na trůnu svého otce Norodoma Sihanuka. Mluví však dokonalejší češtinou než mluvila většina českých králů a naši zem považuje za svůj druhý domov. Proč? O tom vypráví exkluzívní reportáž Kamily Klausové.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Odvoláním rektora Borise Jirků – reportérky Aneta Vojtěchová, Martina Kvašová


Dne 30. června byl poprvé v historii České republiky odvolán rektor vysoké školy - konkrétně šlo o vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, jmenovitě o akademického malíře Borise Jirků. I když odvolání stvrdil svým podpisem prezident Václav Klaus, ani tři měsíce poté není na škole klid. Už tento týden se sejde akademický senát, na kterém se o rektorově odvolání bude znovu jednat. Jeho příznivci se totiž s odvoláním nedokážou smířit - považují jej za nespravedlivé. Proč? To zjišťovala Martina Kvašová a Aneta Vojtěchová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Estébák kmotrem ministra dopravy – reportér David Havlík


Bývalí estébáci se stále mají k světu. Ministr vnitra Ivan Langer minulý týden oznámil, že u policie jich pracuje zhruba osm set. Kolik jich rejdí v blízkosti dalších státních orgánů není jasné. Jednoho však náš reportér David Havlík objevil přímo u ministra současné vlády, ministra dopravy Aleše Řebíčka. Jde o bývalého komunistického špiona Igora Střelce. A byl asi dobrý. Ministr se prý o jeho minulosti poprvé dozvěděl až od nás.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Vojtěch Filip a spolupráce s STB reportérka Rebeka Bartůňková


Předseda KSČM Vojtěch Filip a StB. To je stále živé téma, protože šéf komunistů o své spolupráci neustále mlží. Archivní spisy však dokazují, že informace předával. A nešlo přitom o žádná nevinná hlášení. Dokazuje to případ Filipovy bývalé spolupracovnice Evy Vlasákové, kterou mohlo Filipovo udání dostat i do vězení. Rozhovor s ní natáčela reportérka Rebeka Bartůňková.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Tajemno kolem lomu Tlustec - reportér David Havlík


Spisovatel Jáchym Topol se stal nechtěným hrdinou příběhu, který tak trochu připomíná detektivku. Když s kolegou fotografem z týdeníku Respekt připravoval reportáž o čedičovém lomu na hoře Tlustec u České Lípy, někdo po nich vystřelil dvěma ostrými náboji. Kdo a proč si ze spisovatele udělal živý terč, to teď zjišťuje policie a pozadí příběhu se snažil zjistit i reportér David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Charita jako reklamní trik – reportér Filip Černý

Žena, která pomohla bezdomovcům je podezřelá ze zneužívání důvěry lidí. Před časem jsme odvysílali příběh o bezdomovcích Vaškovi a Monice, kteří měli svatbu na Novoměstské radnici v Praze. Mohli se vzít jen díky pomoci paní Jany Hany Tiché, která jim pomohla najít i bydlení. Jenže po odvysílání reportáže nám telefonovala jistá paní Melichová, která paní Tichou poznala trochu z jiné stránky. Byla tak rozčílená, že jsem se obával o její zdraví. O pár týdnů později paní Melichová zemřela, zřejmě se utrápila. To bychom se ale nikdy nedozvěděli nebýt dalších lidí, kteří se přihlásili s podobnou zkušeností, více Filip Černý.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Železní demokraté začínají rezivět - reportér Filip Černý


Když se bývalá vysoká funkcionářka ČSSD Jana Volfová a Vladimír Železný dávali dohromady, vypadalo to skoro jako láska na první pohled. Tedy pokud něco takového v politice vůbec existuje. Po roce je, zdá se, po líbánkách. Ti, kteří se na jejich zvláštní svazek s ještě divnějším Nezávislí demokraté předseda Vladimír Železný dívali zvenku, nemohou být překvapeni. A důvod konfliktu? To vám řekne reportáž Filipa Černého.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Podezřelá smlouva z Prahy 7 - reportér David Havlík


Obyvatele Prahy 7 straší půdy. Není to ale otázka pro krotitele duchů, nýbrž pro hospodářskou kriminálku. Ta už se zabývá projektem na výstavbu půdních bytů, který je pro radnici extrémně nevýhodný. Doplácí na to nejen městská kasa, ale i necelá tisícovka domácností, která si chce koupit své byty do osobního vlastnictví. Dokud totiž nebude prodaná půda, nemůže se v domě privatizovat. Jenže půdy se prodávají tempem jedna za více než rok. Pokud to tak půjde dál, ti poslední se privatizace dočkají zhruba za padesát let. Proč Praha 7 podepsala takovou smlouvu, zjišťoval David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Skartované acrhivy ministerstva vnitra reportérka Rebeka Bartůňková


Pod svícnem bývá největší tma, říká se a toto přísloví se teď do puntíku naplnilo v případě ministerstva vnitra. Už před rokem upozornila Česká televize na to, že se zde našly balíky archivních materiálů o působení StB, které nebyly nikdy zpřístupněny. Po sedmnácti letech se tak našly materiály, které vnitro považovalo za skartované. Teprve nyní ale vychází najevo, jak velkou hodnotu tyto materiály mají a  kdo je za jejich ukrývání odpovědný. A kdo měl z tohoto ukrývání prospěch? Estébáci, jejichž trestné činy jsou už promlčené. Po archívech pátrala reportérka Rebeka Bartůňková.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video 

 

Balkánská cesta ke smíru s Nomurou - reportér Filip Černý


Od našich politiků jsme zvyklí na ledacos, ale ještě nikdy se nestalo, aby součástí obchodních dohod bylo kupčení s právem a spravedlností. Tedy lépe řečeno: ještě nikdy se k tomu nikdo veřejně nepřiznal s takovou otevřeností, jako to udělala předminulý týden Topolánkova vláda. Tento balkánský rozměr obsahoval takzvaný smír s Nomurou, který zpečetila vládní žádost o milost pro její stíhané manažery. Prezident sice na podivný nápad nepřistoupil, ale pachuť zůstává. O co v příběhu vlastně jde?

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Vzdělávání strážníků šéfideologem svazáků - reportér David Havlík


Před měsícem jsme vysílali reportáž o podivné privatizaci půd v domech Prahy 7. Radní tam uzavřeli nevýhodnou smlouvu s firmou pana Kyselého, který má na radnici velmi dobré styky. Tentýž pan Kyselý se ale podílí na dalším problematickém projektu. Týká se vzdělávání pražských městských strážníků. A nejde jen o to, že o duševno městské policie má pečovat kádr vskutku povolaný: Aleš Kyselý byl totiž šéfideologem Socialistického svazu mládeže až do jeho rozpuštění v roce 1990. Kolik problematických projektů je kolem pana Kyselého zjišťoval reportér David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Příběh kněze upoutaného na lůžko – reportérka Gabriela Božilovová


Vy, kdo se díváte na náš pořad, si možná občas po anglicku říkáte, že situace je beznadějná, nikoli však vážná. Teď vám ukážeme příběh člověka, který dokázal najít východisko i přesto, že jeho situace byla beznadějná i vážná zároveň. Jak se žije s nemocí a káže, natáčela Gabriela Božilovová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

2007

 

Tragický příběh Sáry – reportérka Mercedes Wimmerová


Nešťastná nehoda, nebo nedbalost? Každopádně tragédie, kterou si nikdo nepřál. Šestiletá Sára ve školce při oslavě pálení čarodějnic málem uhořela. I když nakonec přežila, do smrti si na těle ponese stopy. Jizvy zůstanou i v duších jejích rodičů a také učitelek, které tragédii nedokázaly zabránit. Prezident republiky jim sice udělil milost, ale ony budou zřejmě pořád zpytovat svědomí, jestli neměly přece jen něco udělat jinak. Jaké jsou jejich pocity, ukáže reportáž Mercedes Wimmerové.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Zkrášlená Ostrava - reportér David Havlík

V našem pořadu jsme už několikrát upozorňovali na problém, že tvář našich měst neovlivňují k tomu určení architekti, ale spíše bohatí stavitelé supermarketů. Dokonce se zdá, že zběsilá výstavba montovaných škatulí převzala štafetu od betonových krychlí, které zhyzdily většinu měst za komunismu. Své o tom ví i zhruba tři desítky známých osobností, které podepsaly petici proti zničení unikátní ostravské lokality Karolina. Radnice měla sice nejdříve vznešené úmysly, ale přitažlivost peněz je nakonec zase srazila k zemi. Jak se zkrášluje město po česku, natáčel reportér David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Podivné stěhování magistrátu - reportér Filip Černý


Byla to akce kulový blesk, která měla přinést užitek celé Praze. Stěhování tisíců zaměstnanců do jediné budovy v centru města mělo magistrátu ušetřit až 50 milionů ročně. Čas a peníze měli ušetřit taky občané, kteří nemusejí běhat po rozptýlených úřadech. Zdá se ale, že výpočty magistrátu zatím moc nevycházejí. Proč? Zřejmě hlavně proto, že radnice jako největší majitel pozemků a nemovitostí v Praze si budovu nepostavil, ale pronajal od soukromého vlastníka. Kdo tedy vydělal na stěhování magistrátu, zjišťoval reportér Filip Černý.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Unesené děti – reportérka Mercedes Wimmerová


V našem pořadu jsme jako první otevřeli problém, který se v poslední době stal velkým a obecně diskutovaným tématem: jde o to, jak naše soudy rozhodují v případech takzvaných unesených dětí. To jsou děti ze smíšených manželství, které Český rodič po rozpadu vztahu odveze zpátky do své země. Okolnost, že naše soudy tyto děti vracejí do zahraničí, vyvolává trvalou polemiku. Tentokrát tu máme případ opačný: českému otci odvezla dítě jeho španělská manželka. Co udělají španělské úřady, po tom pátrala reportérka Mercedes Wimmerová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Trest za smrt - dva a půl roku – reportérka Rebeka Bartůňková


Mladík, který vypěstoval na balkoně jednu rostlinu marihuany a vykouřil ji s partou mladších kamarádů, byl prvoinstančním soudem odsouzen k osmi letům vězení. Muž, který před šesti lety prodal padělané bankovky v hodnotě 100 německých marek dostal 5 let natvrdo. Bývalý ministr Vladimír Mlynář by si měl odsedět pět a půl roku za čin, kterým fakticky nezpůsobil žádnou škodu. A chlápek, který předloni v Libochovicích zabil dívku, další tři zranil, ujel a zametal po sobě stopy, jak mohl, dostal dva a půl roku. Jaká je tohle spravedlnost? Jaká je míra mezi různými tresty, natáčela reportérka Rebeka Bartůňková.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Boj kláštera o pozemky - reportér David Havlík


Premonstráti ze slavného kláštera v Teplé u Mariánských Lázní přežili staletí, zažili mor i válečná drancování. Ale stačilo čtyřicet let komunismu, aby se ocitli na pokraji existence. A sedmnáct let českého kapitalismu jim naděje taky moc nepřidalo. Už několik let se přou se státem o majetky důležité pro jejich budoucnost. A mají pocit, že je stát chce vzít na hůl. Proč, po tom pátral reportér David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Korupční kauza gripeny – reportéři David Havlík a Filip Černý


Odpověď politiků? Nikdo nic neví.
Bájný Jan Kavan opět dostál své pověsti. Bezelstně se rozpovídal o korupci na nejvyšších místech, která měla provázet pořízení stíhaček Gripen. Netušil, že ho natáčí skrytá kamera švédských novinářů a skandál byl na světě. Protože o nestandardních krocích mluvili i další, méně upovídaní veřejní činitelé, rozhodli jsme se k případu ještě jednou vrátit. U asi stovky politiků jsme zjišťovali, zda se při rozhodování o stíhačkách setkali s korupcí, nebo aspoň se silným lobbingem. Jaká byla jejich odpověď? To uvidíte v reportáži Davida Havlíka a Filipa Černého.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Marný boj Natálky o život - reportérka Mercedes Wimmerová


Šestadvacetiletá Nikola Moskátová by už dnes měla osmiměsíční holčičku. Jenže o svou dceru přišla krátce po porodu. Domnívá se, že malá Natálka mohla žít, pokud by lékař udělal, co měl. I když na monitoru viděl, že dítě v těle matky bojuje o život, nenechal se zneklidnit a dítě s matkou svěřil do rukou osudu. Policie už lékaře obvinila, v nemocnici však zůstává dál. S Nikolu Moskátovou hovořila reportérka Mercedes Wimmerová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Umírající Terezín – reportér Jáchym Topol


Terezín nevznikl postupným osidlováním, ani při kupecké stezce, či kvůli úrodné půdě. Město bylo v roce 1780 císařem Josefem založeno jako vojenská pevnost. Smutné proslulosti dosáhl Terezín za druhé světové války, kdy zde bylo židovské ghetto a popraviště gestapa. Po osvobození se Terezín opět stal posádkovým městem. Koncem 90. let vojáci odešli. Terezínu uškodily i obrovské záplavy. A město se stává městem duchů. Prázdné budovy chátrají, lidé se stěhují pryč. Jak z téhle pasti? Radnice bije na poplach, volá na pomoc vládu. Ta už před rokem vydala usnesení o havarijním stavu města. Nic se ale nezměnilo. Někteří občané vidí pro své město naději v ambiciózním Europrojektu, podle kterého by se z pevnosti měl stát mezinárodní kampus. Na projektu radnice pracuje už čtyři roky. A mnozí obyvatelé Terezína, jsou, zdá se, již čekáním na změnu, unaveni.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Záhadná sebevražda disidenta – reportérka Rebeka Bartůňková


Každých pět let od smrti svého bratra vydává Jiří Matoušek v libereckých novinách inzerát. Kromě vzpomínky na svého bratra tu také pokládá otázku: " A jak se žije vám soudružko soudkyně Rosenbergová, soudruhu prokurátore Rydvane a liberečtí estébáci?" Se zveřejněním inzerátu nikdy nebyl problém. Až letos. Liberecká redakce jej zveřejnit odmítla. Prý se obává žaloby. Po četných intervencích a článcích v tisku nakonec inzerát vyšel. Kdo byl René Matoušek a proč mají s připomínkou starých událostí někteří lidé ještě skoro dvacet let po revoluci problém? Odpovědi hledala po 15-ti letech reportérka Rebeka Bartůňková.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Smrt dvouleté Moniky Kafkové – reportérka Aneta Vojtěchová


Smrt malého dítěte je pokaždé tragédie. Když navíc dítě zabije jeho vlastní matka, je to o to horší. Nejsmutnější na případu Moniky Kafkové, je fakt, že se její smrti dalo zabránit. Matka totiž Moniku surově zbila už jednou, dostala za to podmínku a nemluvně umístili do kojeneckého ústavu. Odtamtud ji ale po necelých dvou letech vrátil soud opět matce, u které čekal dvouletou holčičku necelý měsíc života. Kde se stala chyba? Po tom pátrala reportérka Aneta Vojtěchová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Miliardová korupce na ministerstvu obrany – reportér David Havlík


Už měsíc policie šetří případ rozsáhlé korupce, která měla roky vládnout na ministerstvu obrany. Miliardové státní zakázky se tam měly dávat za milionové úplatky. Reportér David Havlík zjistil, že mezi hlavní podezřelé patří i bývalý šéf sekce majetku Václav Regner. Kariéru udělal za ministra Karla Kühnla, který ho na úřad přijal, aniž by ho předtím znal. Ministrovi stačilo pouhé doporučení od někoho, na koho už si ovšem ani nevzpomíná.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Ublížení policisté proti cukrovkáři – reportérka Rebeka Bartůňková

Jak myslíte, že může dopadnout obžaloba z napadení veřejného činitele, v níž proti sobě stojí výpověď údajného útočníka a dvou policistů? Policistova výpověď bývá obvykle vnímána jako ta přesvědčivější. Dva policisté z naší další reportáže však soud nepřesvědčili. Soud neuvěřil tomu, že by se postarší muž se silnou cukrovkou pustil sám o sobě do křížku se dvěma mladými urostlými hejsky v civilu. Naopak, všechno napovídá tomu, že strážci zákona se poněkud vymkli kontrole. Přesto u policie slouží dál. Jak je to možné, po tom pátrala reportérka Rebeka Bartůňková.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Návštěva českého piráta z Karibiku – Viktora Koženého – reportér Michael Fiala

Když náš reportér vyrážel na Bahamy za Viktorem Koženým, ještě netušil, jestli se mu vůbec podaří s pirátem z Prahy sejít. Poté, co Koženého tamní soudkyně pustila z vazby, sice nejprve v telefonu přislíbil rozhovor, pak se ale na několik dní odmlčel. Vypadalo to, že se po něm na karibském ostrově slehla zem. Představy, že se ztratil někde v bermudském trojúhelníku, se ale zatím nenaplnily. Reportér Michaela Fiala se setkal se znovu nalezeným českým výtečníkem.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Život matek s dětmi za mřížemi – reportér Filip Černý


Za zdmi věznice ve Světlé nad Sázavou žijí i malé děti. Na speciálním oddělení je tady vychovávají jejich matky-vězenkyně. Takovou vymoženost umožňuje zákon v případě lehkých trestů, takže děti s matkami z vězení odcházejí po třech letech. Jedné ženy se to ale netýká. V průběhu vězení se paní Vysloužilové nasčítaly tresty z dalších zločinů a za necelý rok se svou Dominikou bude muset rozloučit. Její složitý životní příběh se podařilo zachytit reportérovi Filipovi Černému.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Záhada hrobu Jakuba Krčína – reportéři Lukáš Landa a Zdeněk Lenc


Tyran i geniální vodohospodář. Tak je popisován rybníkář Jakub Jan z Jelčan, český šlechtic ze šestnáctého století, po kterém dodnes zůstaly desítky známých i méně známých rybníků. Co však nikdo neví, je, kde leží jeho hrob.
Už za jeho života se o něm říkalo, že je spojen s ďáblem. Jen díky tomu se mu prý podařilo vybudovat mimo jiné tehdy dva největší rybníky ve střední Evropě - Svět a Rožmberk. My se dnes pokusíme objasnit tu největší záhadu, nad kterou marně bádají historici po mnoho let - kde je Jakub Krčín pohřben. Jeho ostatky , které se nikdy nenašly, jsme hledali jak pomocí psychotronika, tak moderní radarové techniky. A jak naše pátrání dopadlo? To uvidíte v reportáži reportéra Lukáše Landy a Zdeňka Lence.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Zdroj čisté energie jako výnosný obchod - reportér David Havlík


Vrtule větrných elektráren, točící se na zelených kopcích, u nás donedávna působily exoticky. V posledních letech však přibývají. V blízké budoucnosti by jejich počet měl z několika desítek vzrůst na stovky. Zdroj čisté energie se tak stále častěji stává předmětem kritiky těch, kterým se větrné mlýny v krajině nelíbí. Navíc se ze zelené energie stal sice výnosný, ale taky dost bezohledný byznys, ve kterém se ekologie střetává s politickými a osobními zájmy.
Před necelým rokem jsme upozornili na střet zájmů dvou členů komise pro životní prostředí Ústeckého kraje, ale jak uvidíte v následující reportáži, asi zbytečně. Oba stále zatahují do komise svoje podnikání. Živí se tím, že posuzují vliv staveb na životní prostředí a posudky pak hodnotí v komisi. A vůbec jim nevadí, že vlastně kontrolují sami sebe. Jeden z komisařů si teď chce postavit větrnou elektrárnu. A posudek si objednal u firmy, která patří šéfovi ekologické komise. To se to pak podniká. Ne všichni ale mají na takové věci štěstí anebo snad žaludek? K vrtulím elektráren se vypravil reportér David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Ztracená peněženka – reportérka Aneta Vojtěchová


"...Ztratil jsem peněženku s dvaceti tisíci, kdosi ji našel a odevzdal městské policii. Ta tvrdí, že žádný nálezce neexistuje. Prosím, pomozte mi ho najít."
Asi takový dopis jsme před časem dostali do redakce. Nálezce jsme opravdu vypátrali. Na rozdíl od republikové policie, která neuspěla. Zřejmě proto, že nálezce jí nevěří a chce zůstat v anonymitě. Po peněžence a nálezcích pátrala reportérka Aneta Vojtěchová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video 

 

Alice Herz Sommer - pianistka z Terezína – reportér Marek Wollner

Přinášíme Vám exlusivní rozhovor s dámou, která je nejstarší žijící oběť holocaustu. Ve svých 104 letech se těší vynikajícímu zdraví a stále hraje na piano. Alice Herz Sommerová, známá také jako pianistka z Terezína, se narodila v Praze do hudebně vzdělané židovské rodiny a její skvělou kariéru zastavila druhá světová válka, ale piano ji zachránilo život. V Londýně, kde nyní žije, před pár týdny pokřtila svou biografickou knihu, která nese charakteristický název: Rajská zahrada v pekle.
Ve svých vzpomínkách vypráví, jak poznala Franze Kafku, jak se jí podařilo přežít holocaust a dožít se ve zdraví 104 roků. Zahraniční novináři si u ní podávají dveře, v Česku ji už skoro nikdo nezná. Za touto dámou se vypravil reportér Marek Wollner.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Miroslav Provod se přiznal k zločinu – reportér David Havlík


Známá firma českého podsvětí Miroslav Provod se poprvé před kamerou České televize přiznal k dávnému zločinu, za který nebyl nikdy odsouzen: šlo o pašování kradeného stříbra. Do skupiny veksláků patřil i jeho známější přítel, dnes už zavražděný František Mrázek. Příběh ukazuje, na čem tito polistopadoví zlatokopové taky postavili svou kariéru. A jakou roli v tom hrála vila zlatého slavíka Karla Gotta? To se dovíte v reportáži Davida Havlíka.

  - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Miliónový dlužník – reportéři David Havlík, Michael Fiala

Když jsme před měsícem a půl vysílali reportáž o pozadí podnikání Marka Dalíka, ozvala se nám divačka, která v reportáži poznala svého velkého dlužníka. Jaroslava Veverku, přítele premiéra a podnikatele, který Dalíka kdysi přivedl k Topolánkovi. Oba mu radili, když Topolánkova hvězda stoupala vzhůru. Na Marka Dalíka nedá premiér dopustit ani dnes, o Jaroslavu Veverkovi se už nechce bavit. Téma je to ovšem závažné. Jak se podniká v českých zemích, na tom hledali odpovědi reportéři David Havlík a Michael Fiala.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Tajemství podzemních štol na Šumavě – reportérka Rebeka Bartůňková


Téměř rok pátrala reportérka Rebeka Bartůňková po podzemní zbrojovce, která měla být součástí Hitlerových šílených plánů. Šumava prý ukrývá tajemné podzemí. Za války tu měla být podzemní továrna, jedna z těch, které měly Hitlerovi pomoci vyhrát válku. Mluví se dokonce o propojení se štolami, v nichž mají být ukryty cennosti nebo dokumenty třetí říše. Jde jen o fámy nebo je na informaci něco pravdy? Do pátrání jsme zapojili pamětníky, proutkaře i experty s moderní technikou. Pátrali v místech, kterými se přehnala řada bouřlivých dějinných událostí, a kde zůstal jen nepatrný zlomek původních obyvatel. Unikátní reportáž, která se pokouší odkrýt jednu válečnou kapitolu, o které oficiální historické prameny mlčí, vám přináší pořad Reportéři ČT.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

 Boj o vlka v Beskydech – reportér Jáchym Topol

Vlci, kteří byli v Čechách více než před stoletím vybiti, se vracejí. Dnes v Beskydech žije a loví pravděpodobně několik smeček. V hlubokých lesích mají nezvyklý doprovod: vlčí hlídky, které vznikly na jejich obranu, protože návrat šelem nevyhovuje každému. Hledat vlky se vydal Jáchym Topol.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Nekalé jednání realitní kanceláře – reportér David Havlík


Exkluzivní adresa a známé jméno. V realitní branži to ještě nemusí znamenat seriózní jednání. Klient si může říkat, že při koupi domu nic nepodcenil a stejně skončí na dlouhé měsíce bez peněz i bez střechy nad hlavou. A realitka změní své chování teprve, když přijede televize. To se stalo i muži, o kterém natočil reportáž David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Přísně tajné: armádní vozidlo Tatra – reportér Filip Černý


Střední terénní auta Tatra měla být chloubou kopřivnické automobilky a ukázkovým projektem spolupráce armády a českého průmyslu. Tedy českého průmyslu se zahraničními vlastníky. Všechno je teď jinak. Z tatrovky se stal přísně tajený artikl, který navíc vojáci ani nedostanou včas. Informace o armádním vozu Tatra získal reportér Filip Černý.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Hra s nákladovým letištěm v Praze – reportéři David Havlík a Michael Fiala


Hádej, kdo jsem, tuhle dětinskou hru teď hrají zástupci vlády s veřejností: ta se už měsíce dohaduje, kdo je onen tajemný kupec nákladového letiště ČSA. Těžko totiž věřit oficiální báchorce, že majetek za tři čtvrtě miliardy korun koupila bezvýznamná firma z paneláku. Hra by to možná mohla být zábavná. Nesmělo by ale jít o strategický objekt, důležitý z hlediska národní bezpečnosti, i z hlediska ekonomických zájmů státu. Kdo hraje tuto hru, natáčeli reportéři David Havlík a Michael Fiala.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Přetížené kamiony na silnicích – reportér Filip Černý


Taky si vaše auto občas nerozumí s kolejemi, kterými jsou rozryté naše silnice? Tenhle nebezpečný tankodrom způsobují přetížené kamiony. Proto na silnice vyrážejí speciální týmy, které kamiony váží. Ve svém tažení teď ale narazili na nečekaného nepřítele. Vedení ministerstva dopravy se rozhodlo, že devastaci silnic některým přepravcům dovolí a že část řidičů na silnicích zákony dodržovat nemusí. Proč Ministerstvo dopravy změnilo přístup k přetíženým kamionům, natáčel reportér Filip Černý.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

2008

Středeční houkání sirén – reportéři Filip Černý a David Havlík


Každý měsíc slyšíme nad našimi hlavami ohlušující jekot sirén. Jsou připravené nás varovat před nějakou katastrofou. Každý měsíc tak ministerstvo vnitra zkouší, jestli mu sirény nezrezly, jestli ještě fungují. Položili jsme si jednoduchou otázku: když se musíme každý měsíc ujišťovat, že sirény nejsou němé, víme, co dělat, až skutečně vyhlásí poplach? Na to se ptali reportéři Filip Černý a David Havlík.

  - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Beztrestní exekutoři – reportér Filip Černý


Je možné, že jsou exekutoři beztrestní? Má exekutorská komora neomezenou možnost zastavit jejich vyšetřování? Zatímco nejvyšší státní zastupitelství tvrdí, že to není možné, úřady se ve skutečnosti chovají tak, že exekutoři stojí nad policií i soudy. Odhalil to náš reportér Filip Černý, když pracoval na jednoduchém případu švindlování. Problém, na který narazil, ukazuje exekutory jako nedotknutelnou kastu.  

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek


video



Kauza Budišov – reportérka Markéta Dobiášová


Před dvěma lety vypukla jedna z největších korupčních afér – tzv. kauza Budišov. Tehdejší starosta Budišova Ladislav Péťa měl se svými kumpány připravovat podvod s dotacemi na opravu tamního zámku. Policie pozatýkala několik lidí. V síti uvízla i velká ryba – bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj, Věra Jourová. To vše díky architektu Marku Řičářovi, který se na korupci odmítl podílet a o přípravách podvodu promluvil na policii i v médiích. Stal se z něj téměř národní hrdina. S odstupem dvou let se ale věci jeví v trochu jiném světle. Zákulisí poodhalí reportérka Markéta Dobiášová.



 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek
 - klikněte pro větší otázek

video

 

Oběť Barbora Škrlová – reportér Ondřej Pořízek


Více než měsíc už sedí v Brněnské vazební věznici záhadná hrdinka ještě záhadnějšího příběhu kuřimských dětí, třiatřicetiletá Barbora Škrlová. V poslední době se však ukazuje, že spíše než hrdinkou je toto třiatřicetileté dítě obětí. Reportér Ondřej Pořízek byl prvním novinářem, který s ní ve vazbě mluvil.

 

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

 video

 

Nákladní doprava Českých drah – reportér David Havlík


Dělat reportáž o Českých drahách, to je věru tvrdý chlebíček. Od chvíle, kdy jsme se začali zabývat hospodařením nákladní dopravy, dostali jsme se pod palbu urážlivých dopisů, zasílaných nejen na adresu Reportérů, ale i na nejvyšší místa. Co představitele Českých drah tak popudilo? Centrem našeho dotazování byla okolnost, proč klesají zisky z nákladní dopravy, tohoto zlatého vejce Českých drah. Jak je to s nákladní dopravou českých drah, zjišťoval reportér David Havlík.

 

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Ukradené doklady – reportérka Markéta Dobiášová


Možná se vám to už taky stalo -ukradli vám peněženku i s doklady. Většinou si nálezce strčí peníze do kapsy a zbytek hodí do kanálu. Někdy ale vaše doklady mohou začít žít svým vlastním životem. Mohou třeba začít podnikat. Pak vám ani nepomůže, že jste krádež řádně nahlásili na policii. Říká se tomu krádež identity. O jeden takový případ se zajímala reportérka Markéta Dobiášová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Tajná smlouva o tatrách pro armádu – reportér Filip Černý


Dvě miliardy šest set miliónů zaplatí stát za nákladní tatrovky pro české vojáky. A to jen v první fázi. „Je to strategická zakázka, důležitá pro český průmysl“, tak vysvětlovali ministři obrany, proč nevypsali obchodní soutěž. My jsme zjistili, že existuje i jiné zdůvodnění. Objevili jsme smlouvu, která slibuje miliony bývalému důstojníkovi, pokud bude zakázka přiklepnuta tatře přímo, bez obchodní soutěže. Co je za smlouvou, to zjišťoval reportér Filip Černý.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Vyšetřování úmrtí horníka Jana Gerycha – reportérka Rebeka Bartůňková


Co se stalo 4.března 2005 v dole Paskov, to ví jen pětatřicetiletý horník z Ostravy. On jediný byl svědkem smrtelného úrazu svého kolegy Jana Gerycha. Jenže mluvit o tom nechce. Podle oficiálních závěrů se rozbil stroj, u kterého oba pracovali. Otázka je, kdo za to může, když horníci žádnou chybu neudělali. Ruce si myje i vlastník dolu, společnost OKD. Takže smrt na pracovišti, za kterou může jen slepá náhoda? S tím rodina zemřelého mladého muže nesouhlasí a chce vědět víc. Zatím naráží jen na lhostejnost a hradbu mlčení. Jaké je vysvětlení celého případu, to se snažila zjistit reportérka Rebeka Bartůňková.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Vymáhání odškodnění z havárie u Nažidel - reportérka Mercedes Wimmerová


Byla to nejtragičtější havárie autobusu u nás. Před pěti lety u Nažidel zahynulo dvacet lidí. Pozůstalí se dodnes marně domáhají oškodnění za ztracené životy svých blízkých. Soudy se totiž nechávají obalamutit formálním trikem dopravce a majitele cestovky. Těm stačilo své staré firmy zrušit a založit nové, aby unikli odpovědnosti. Jediným potrestaným je tak šofér autobusu, který si už odseděl polovinu osmiletého trestu. K případu se vrátila reportérka Mercedes Wimmerová. 

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Život českých dětí v Argentině - reportérka Mercedes Wimmerová


Před dvěma lety vámi otřásla rvačka manželů o děti, u které jsme náhodou byli s kamerou. Ta rozpoutala debatu o vcelku rozšířeném fenoménu - únosu dětí jedním z rodičů. Tehdy šlo o šestiletou Sofii a devítiletého Lucase, pro kterého si na základě soudního rozhodnutí přijel jejich argentinský otec. Od té doby jsou děti v Buenos Aires a jejich matka je viděla pouze dvakrát. Rodiče jsou už tři měsíce rozvedeni, ale soud zatím neurčil, komu z nich svěří děti. Jaké šance má matka, která žije v Roudnici nad Labem a do Argentiny se stěhovat nechce, na to se ptala reportérka Mercedes Wimmerová?

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Reforma zdravotnictví reportér Jiří F. Potužník


Příští týden budou v Praze opět demonstrovat davy bílých plášťů. Nelíbí se jim reforma ministra zdravotnictví Tomáše Julínek: nejrůznější zájmy lékařské veřejnosti spojil hlavní princip změn, převod nemocnic a pojišťoven na akciové společnosti. Obávají se rizika, že ekonomický tlak povede k omezení lékařské péče. Anebo ještě hůř: dosavadní návrhy podle právních expertů otevírají prostor k tunelování. Jak se bude zdravotnictví chránit proti tunelování, po tom pátral reportér Jiří František Potužník. 

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Podnikání ministra dopravy Aleše Řebíčka – reportér David Havlík


Ministr dopravy Aleš Řebíček patří mezi neviditelné ministry: více než polovina lidí ho vůbec nezná. Oč méně má politického nadání, o to lepší však býval obchodník. Založil koncern Viamont, který vždycky dobře prosperoval. Ale vůbec nejlíp se koncernu daří právě nyní, kdy už Aleš Řebíček ve firmě není. Jenže teď řídí celé odvětví, ve kterém firma podniká. Je na tom něco divného? Ministr dopravy přece říká, že všechny své majetkové vazby s Viamontem zpřetrhal. Reportér David Havlík ale zjistil, že tak čisté to zase není.

 - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek 

video

 

Skutečný život F. L. Věka – reportéři Lukáš Landa a Zdeněk Lenc


Asi by bylo zbytečné představovat hlavního hrdinu jednoho z nejznámějších románů Aloise Jiráska F. L. Věka. Ušlechtilý obrozenec a bojovník za český jazyk v době, kdy čeština přežívala jen v nejnižších lidových vrstvách. Podle románu prožil šťastný život, ve kterém měl tu čest osobně poznat třeba Mozarta nebo císaře Josefa II. Málokdo ale ví, že F. L. Věk měl skutečnou předlohu: dobrušského rodáka František Vladislava Heka. Jeho osud však nebyl zdaleka tak růžový, jak o něm později psal Jirásek. Po stopách českého vlastence se vydali reportéři Lukáš Landa a Zdeněk Lenc.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Úředníci oklamali majitele pozemků – reportérka Rebeka Bartůňková


Lidé z Vysočiny, kteří si v minulosti užili úřední ústrky s vyřizováním restitucí, mají nové starosti: kraj od nich začal vykupovat pozemky, přes které vede silnice. To by samo o sobě bylo v pořádku, kdyby se úřad nechoval na cizí půdě jako doma. A nepoužíval hokynářské triky a fígle, aby dosáhl svého. Na Vysočinu se vydala reportérka Rebeka Bartůňková.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Spor o Bertramku - reportér Lukáš Landa

Unikátní pražská vila na Bertramce je jedna z posledních dochovaných staveb na světě, v níž pobýval a komponoval Wolfgang Amadeus Mozart. Bertramkou bychom se tedy mohli chlubit, ale zatím to vypadá tak, že nám spíš přináší ostudu. Už osmnáct let se jí totiž užívá někdo, komu nepatří. A tomu, kdo ji před osmdesáti lety řádně koupil, nezbývá než se soudit stejně dlouhou dobu. Jak na komunistické bezpráví navázalo to dnešní, natáčel reportér Lukáš Landa.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Prodej rožmitálských kasáren - reportérka Rebeka Bartůňková


Je to taková malá záhada. Co bude stát na kraji Rožmitálu, v bývalém areálu kasáren, jen pár kilometrů vzdušnou čarou od plánovaného radaru? Nikdo to neví a nikdo po tom ani nepátrá. Město přitom slíbilo, že budoucí kupec musí zveřejnit podnikatelský záměr. Starosta však nad nedodržením usnesení jen bohorovně kroutí hlavou: jestli v jeho městě vyroste skládka, věznice, nebo třeba nevěstinec, to prý vůbec neřeší. Ani to, kdo za tím kupcem opravdu stojí. O prodej kasáren se zajímala reportérka Rebeka Bartůňková.

 - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek 

video

 

Neexistujícíc dům – reportér David Havlík


Mladí manželé Patovi už mohli bydlet ve vlastním domě. Jenže nebydlí. Realitka jim nabídla dům, který se jim sice líbil, jenže vlastně vůbec neexistuje. Jak je to možné? Stojí na jiném pozemku, než bylo zapsáno v katastru. Kvůli tomu jim banky nechtěli půjčit. Skandální je to, že na cizí chybu doplatili pouze oni. Celý případ sledoval reportér David Havlík. 

 - klikněte pro větší otázek  - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Nevyvedený letecký experiment - reportérka  Rebeka Bartůňková


V roce 1986 se u Kralup odehrál letecký experiment, který ohrozil nejen pilota, ale i nic netušící lidi na zemi. Letec, který zázrakem přežil nouzové přistání, říká, že se za komunistického režimu nikdy nedozvěděl pravdu o své nehodě. Teď, po dvaceti letech, naráží na stejné mlčení a na stejné lidi, kteří jeho případ už dříve zametali pod koberec. Tají stát něco, co se nemáme dozvědět? S pilotem mluvila reportérka Rebeka Bartůňková.

 - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek 

video

 

Boj o rodný dům - reportér Marek Wollner


I další reportáž je ze země, která je v permanentním ohrožení. A zatímco se ministr zahraničí Karel Schwarzenberg bude snažit v Izraeli dojednat smír, rodina Kollinerových si bude připomínat své české zájmy. Dnes dvaaosmdesátiletý Yehuda z vesničky poblíž Tel Avivu žije jen díky tomu, že s rodiči uprchl před holocaustem z tehdejšího sudetoněmeckého města Teplice. Jejich kdysi vznosná rodinná vila za desítky milionů korun dodnes stojí, i když ve zuboženém stavu. Od války prošla mnoha rukama, aby nakonec řízením osudu skončila v rukou židovské obce v Teplicích. Yehuda se s celou rodinou vypravil na dlouhou cestu, aby se na rodný dům po mnoha letech podíval a pokusil se jej získat zpět. Do Izreale se s ním vypravil reportér Marek Wollner.

 - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek 

video

 

Vlakem bez bariér - reportér Filip Černý


Lidé se zdravotním postižením jsou překvapivě nejrychleji rostoucí skupinou zákazníků Českých drah. Vloni se počet vozíčkářů, kteří cestovali železnicí zvýšil o 100%. Dráha se chlubí, že odstraňuje bariéry. Ale my vám ukážeme, jak bezbariérovost v podání českých drah vypadá. Pro tuto státní firmu, která ročně dostává osm a půl miliardy z veřejných peněz, je totiž problém koupit pomůcku za pouhých 85 tisíc korun. Bezbariérový vlak vyzkoušel i reportér Filip Černý.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Spor o vrtulníky - reportérka Markéta Dobiášová


Začalo to sporem o vrtulník. Teď armáda čelí desítkam žalob, které na ni minulý týden podali vlastní vojáci, piloti ze záchrané a pohotovostní služby SAR. Hovoří o nezákonných nařízeních, výhružkách o likvidaci služby SAR, která pomáhala lidem v ohrožení života. Armáda naopak říká, že se nic neděje, že jsou to jen výmysly party zhýčkaných vojáků. Kdo má pravdu, zjišťovala reportérka Markéta Dobiášová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

 video

 

Podivné praktiky realitní kanceláře Prolux – reportér David Havlík


Na český trh s nemovitostmi dopadla krize: ale přinejmenším jedné z realitek se to netýká. Sama o sobě to tvrdí firma Prolux, paradoxně právě ta, s níž vedou klienti spory o desítky milionů korun. Poprvé jsme o ní vysílali před rokem. Šlo o případ muže, kterému Prolux zadržoval peníze a zpět je dostal až díky naší reportáži. Reportáž Davida Havlíka ukazuje, že to nebyl ojedinělý případ. Policie dokonce prošetřuje, jestli Prolux svoje klienty nepodvádí systematicky.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Spor pana Kollinera o rodnou vilu v Teplicích dopadl nečekaně – reportér Marek Wollner


Na konci roku jsem vám popsal kuriózní příběh Yehudy Kollinera z Izraele, který se narodil jako Julius Kolliner v Teplicích. Jeho rodiče s ním těsně před válkou utekli do bezpečí, ale v rodných Teplicích zanechali obrovskou vilu. Vila se po letech dostala do rukou židovské obce, proto o ni poprvé před dvěma lety požádal. Případ vypadal dlouho beznadějně - dokud jsme se o něj nezačali zajímat.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Bezmoc cizinců na úřadech – reportér Filip Černý


Už jsme to slyšeli mnohokrát: naše cizinecké úřady dělají všechno pro to, aby znechutili každého, kdo by chtěl u nás zakotvit. Mnohopatrovou kafkovskou bezmoc přitom zažívají nejen dělníci z Východu, ale i vzdělaní lidé, kteří přišli obohatit naší kulturu. Na cizinecké úřady si zašel reportér Filip Černý.

 - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek 

video

 

Mistrovství světa v utrácení peněz – reportér Lukáš Landa


Premiér Topolánek opět kritizoval novináře: prý selhali, když dostatečně nechválili organizátory mistrovství světa v lyžování. Budeme se k nim muset přidat. Těžko se můžeme rozplývat nad tím, že Česko zvládlo tak velký podnik, když Nejvyšší kontrolní úřad zjistil binec v řádech desítek milionů korun. Detaily ze zprávy poprvé zveřejnil server aktuálně.cz. Je o to skandálnější, že mistrovství původně nemělo stát daňové poplatníky ani korunu. Nakonec nás přišlo na necelé dvě miliardy. No, nekup to! Po penězích pátral reportér Lukáš Landa.

 - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek 

 video

 

Veřejná zakázka sportovní haly v Karlových Varech - reportérka Rebeka Bartůňková


Na začátek trochu hokeje: karlovarská energie potřetí za sebou bojuje o extraligový titul. Nikdo asi nepochybuje, že špičkové mužstvo si zaslouží lepší halu, než tu, ve které hraje. Jenže její stavba je od první chvíle trochu nešťastný podnik. Losování o to, kdo novou arénu postaví, se zvrhlo ve frašku, která zlidověla víc než Fidlovačka. A teď je to přímo čítanková ukázka toho, jak se u nás dělají veřejné zakázky: jednoduše řečeno, za stejně peněz, méně muziky. Taková Fidlovačka bez zpěvu a tance, u které byla reportérka Rebeka Bartůňková.

   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek 

video

 

 Vysoká daň za fabriku - reportér David Havlík


Po roce 1990 to vypadalo, že se na paní Westfálovou usmálo štěstí. Dva roky od pádu komunismu jí stát vrátil továrnu, o kterou kvůli komunistům její rodina přišla. Ale z nabytého majetku se dlouho netěšila: při prodeji narazila na lidi, kteří ji připravili o všechno: dokonce i o část důchodu. Vůbec nejsmutnější na případu snad je, že se na jejím osudu podílela i advokátka, které letos osmasedmdesátiletá důchodkyně věřila jako vlastní dceři. A jak advokátka dopadla? Dotáhla to na soudkyni brněnského soudu. Příběh natočil reportér David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek   - klikněte pro větší otázek

 video

 

Pátrání po skutečném příběhu Máchova Máje - reportéři Zdeněk Lenc a Aneta Vojtěchová


Máj Karla Hynka Máchy zná asi každý. I ti největší neználkové museli někdy v životě slyšet aspoň první sloku. Méně známé už je to, že Máchu mohla k napsání romantické básně inspirovat skutečná událost. V roce 1774 byl lámáním v kole popraven otcovrah Hynek Schiffner. A skutečnou předlohu zřejmě měli i další hrdinové. Po jejich stopách vyrazili Aneta Vojtěchová a Zdeněk Lenc.

 - klikněte pro větší otázek  - klikněte pro větší otázek  - klikněte pro větší otázek  - klikněte pro větší otázek 

video

 

Lidové domky - reportér Filip Černý


Zkrachovalá společnost H-System, o které jsme vysílali minulý týden, má zdatné následovníky. Ve středních Čechách teď bojuje několik set klientů firmy Lidové domky o to, aby zachránili alespoň pár tisíc ze svých úspor, které předali realitním podnikatelům. Ti vybírali milióny na výstavbu satelitního městečka, ale po té, co obec jejich projekt odmítla, skoro nic nevrátili. A dál podnikají jako bezúhonní občané. Natáčel Filip Černý.

 - klikněte pro větší otázek  - klikněte pro větší otázek  - klikněte pro větší otázek  - klikněte pro větší otázek 

video

 

Pronájem pražských náplavek - Bartůňková Rebeka


Mělo to být dobré pro veřejnost, tak zdůvodňoval pražský magistrát pronájem náplavek, čili dlážděných břehů Vltavy, soukromé firmě. Zatím to ale vypadá tak, že je to dobré hlavně pro onu soukromou firmu. Což o to, náplavky jsou sice v perfektním stavu, je možné po nich korzovat i jezdit na kole, ale jen díky tomu, že město do nich napumpovalo z veřejných peněz takřka půl miliardy. Hlavní starost soukromé firmy je teď kasírovat nájemné takřka od každého, kdo se kolem jen mihne. Včetně majitelů lodí, které kotví na vodě. Problém zaujal i exprezidenta Václava Havla, který poskytl exkluzívní rozhovor naší reportérce Rebece Bartůňkové.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

Rozsudek o únosu v kauze Budišov - Dobiášová Markéta


Ve středu vynesl třebíčský soud rozsudek v kauze Budišov: pro bývalého šéfa úřadu vlády Zdeňka Doležela a úředníka Miloslava Řehulku to bylo vítězství. Podle soudu se nedopustili vydírání architekta Marka Řičáře, který je stále pod policejní ochranou. I kvůli tomu, že ho údajně kdosi unesl. Teď ale vyšlo najevo, že architekt si únos vymyslel a jeho hrdinská aureola se pomalu rozplývá. K soudu se vydala reportérka Markéta Dobiášová.


 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Úředník s milionovou oslavou - Černý Filip


Michal Hala je státní úředník, kterého veřejnost téměř nezná. Kariéra teprve třicetiletého sociálního demokrata vyvrcholila před dvěma lety, kdy z něj ministr dopravy Aleš Řebíček udělal druhého muže Ředitelství silnic a dálnic. Jenže nenápadný úředník na sebe neprozřetelně upozornil: velkolepou oslavou narozenin, jakou by mu mohli závidět i milionáři. Navíc jsme zjistili, že jeho drahého koníčka mu platila stavební firma, která získává veřejné zakázky. Kde vzal úředník tolik peněz, to zjišťoval reportér Filip Černý.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Soud s finančním poradcem stavebního spoření - Havlík David


Někdy se stane, že lidé z našich reportáží skončí u soudu. Jako finanční poradce pan Vostárek, o němž jsme točili před třemi lety. Tehdy jsme díky skryté kameře popsali a zdokumentovali praktiky, které používá při jednání s klienty. Stavební spořitelna, pro kterou pracoval, s ním po odvysílání reportáže okamžitě ukončila spolupráci a státní zástupce ho obžaloval z podvodu. Takže vlastně dobrá zpráva pro všechny podvedené? Ne tak docela. K soudu se vypravil reportér David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Podezřelé spekulace na Pozemkovém fondu - Bartůňková Rebeka


Pozemkový fond už figuroval v několika skandálech. Na jeden z nich před lety upozornil i náš pořad, což později vedlo k odvolání ministra zemědělství Petra Zgarby. Malé velké domů se tehdy týkaly samotných špiček fondu. Naše dnešní kauza tak vysoko nemíří, přesto je závažná: ukazuje, že spekulanti mají stále své spolupracovníky mezi řadovými úředníky a že se tady neměří stejným metrem. Předmětem čachrů jsou restituenti, čili lidé, kteří mají nárok na náhradu za kdysi zabavený majetek. Natáčela Rebeka Bartůňková.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Přestupy Olgy Zubové - Černý Filip


Časy se mění. Kdyby byla Olga Zubová fotbalistkou, své fanoušky by asi nepotěšila. Během posledních pěti měsíců vystřídala dva různé dresy a ke klíčovému zápasu nakonec nastupuje za třetí tým, jehož barvy si neoblékne. Ale politika zas tak přísné fanoušky nemá. Poslankyně za Stranu Zelených, následně za Demokratickou stranu zelených, teď kandiduje za sociální demokraty. A jak říká, stále se stejným programem.Za Olgou Zubovou se vypravil reportér Filip Černý.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

Prodej kradených aut - Vojtěchová Aneta


Ročně se u nás ztratí skoro 20 000 aut. Ze všech případů policie objasní pouze 14%. Zhruba polovina ukradených aut - tedy deset tisíc - se vrací zpátky na silnice. Kradené auto si můžete snadno koupit i vy, pokud kupujete ojetinu. Stalo se to i manželům Kaňkovým, kteří pouhý měsíc od nákupu zjistili, že jejich vůz je klon - že v Polsku existuje auto se stejnými bezpečnostními znaky jako to jejich. Rozjeli vlastní pátrání a za policii dokázali udělat spoustu práce. Usvědčit pachatele za ní však nemůžou. Proč, to zjišťovala reportérka Aneta Vojtěchová

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Ekonomické a personální turbulence v ČSA - Havlík David, Fiala Michael


České, původně Československé státní aerolinie patří k ekonomické historii této země podobně jako třeba Škoda, JAWA, Tatra, Baťa, Čedok, Pilsner Urquell či Budvar. Dnes, uprostřed ekonomické krize, bojují ČSA o život. Za první pololetí prodělaly skoro dvě miliardy a v soutěži o jejich privatizaci zůstal jediný zájemce. Vedení firmy a zaměstnanci, především piloti, svalují vinu za současný stav jeden na druhého. Manažeři zaměstnancům nabídli, že když přistoupí na snížení mezd, šéfové okamžitě odejdou. Reakce pilotů: vyhlásili stávkovou pohotovost. A stopky, které odpočítávají čas na záchranu aerolinií, stále běží. Situaci rozebírají reportéři Michael Fiala a David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Pátrání po ukradeném voze - Vojtěchová Aneta


Krádeže aut, to je téma, ke kterému se po čtrnácti dnech vracíme. I když jsou zde patrné rozdíly, s předchozí reportáží najdeme i několik důležitých shod: například šlendrián při registraci vozidla, ale především okradeného, který policii vlastním pátráním dovede na stopu. Jenže stejně jako v minulém případě mu to není nic platné. Není divu, že podezřelí se tady obětem můžou jen zvysoka smát. K pátrání se připojila i reportérka Aneta Vojtěchová.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Morální nárok na vilu - Wollner Marek


Možná si pamatujete na kuriózní příběh teplického Žida Yehudy Kollinera, o němž jsme už dvakrát vysílali. Když byl malý, rodiče s ním uprchli před nacisty do Izraele. V Teplicích po nich zůstala obrovská vila, která řízením osudu doputovala až do rukou židovské obce. Naposledy to vypadalo, že příběh skončí happy endem a vila se vrátí původním vlastníkům. Jak to ale nakonec dopadlo? K reportáži o vile se vrací Marek Wollner.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Školení pražských strážníků - Havlík David


Opozice často kritizuje vládu, že neumí čerpat peníze z evropských fondů. My vám teď ukážeme borce, který to dokáže až moc dobře. Dělá to ovšem po svém, tedy po Česku. Miliony sice mizí, ale jinak kde, tu nic. V našem případě jde o projekt školení pražských strážníků, k němuž se vracíme po třech letech. V reportáži Davida Havlíka uvidíte, jak dopadl.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Diplomové práce z plzeňské fakulty práv - Havlík David, Fiala Michael


Když před několika týdny vypukla aféra plzeňských práv, objevily se - mimo jiné - pochybnosti o studiu chomutovské primátorky Ivany Řápkové. Proto jsme se zajímali o její diplomovou práci. Autorka ji zpřístupnit nechtěla a nebyla ani v univerzitní knihovně. Tam jsme ovšem narazili na jinou, taky zajímavou práci. Je z roku 2003 a je zatím zřejmě nejkřiklavějším šlendriánem, za který byl v Plzni udělen titul doktora práv. S prací chomutovské primátorky ji spojuje stejné téma i vedoucí - docent Milan Kindl. Diplomové práce zkoumali reportéři Michael Fiala a David Havlík.

 - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek - klikněte pro větší otázek

video

 

Vesnice Prameny chtěla luxus, ale má bankrot
(Černý Filip)


Protektor je ošklivé slovo. Ale pokud si myslíte, že patří výhradně do minulosti, nemáte pravdu. Do obce Prameny za týden protektor přijede - je to protektor ministerstva vnitra. Obec totiž zbankrotovala a do jejího zastupitelstva nechce nikdo kandidovat. Je to poprvé v novodobé historii Česka, kdy samosprávu obce musí převzít státem jmenovaný úředník. Co se tam stalo? Uvidíte v reportáži Filipa Černého.


Vesnice Prameny chtěla luxus, ale má bankrot - klikněte pro větší otázekVesnice Prameny chtěla luxus, ale má bankrot - klikněte pro větší otázekVesnice Prameny chtěla luxus, ale má bankrot - klikněte pro větší otázek
Vesnice Prameny chtěla luxus, ale má bankrot - klikněte pro větší otázek


Pátrání po ukradeném autě II.
(Vojtěchová Aneta)


Ročně se u nás ukrade zhruba dvacet tisíc aut a motorek. To je asi čtyřikrát víc než v sousedním Slovensku. Zákony u nás lupičům nahrávají, můžou se schovat za to, že kradený vůz nabyli v dobré víře. Spravedlnost bývá krátká dokonce i tehdy, když si vlastní vůz sami vypátráte třeba na cizí zahradě. Jako pan Toufar, o němž jsme vysílali v září. Beznadějný případ se však podařilo zvrátit. Ukázalo se, že muž, kterému zahrada patří, je v oboru známá firma a nad jeho kousky už se nedalo přivírat oči. Soud ho napoprvé propustil z vazby, ale on si nedal říct a kradl zas. K případu se vrátila reportérka Aneta Vojtěchová.


Pátrání po ukradeném autě II. - klikněte pro větší otázekPátrání po ukradeném autě II. - klikněte pro větší otázekPátrání po ukradeném autě II. - klikněte pro větší otázek
Pátrání po ukradeném autě II. - klikněte pro větší otázek

video

 

Kuriózní restituce pozemku
(Bartůňková Rebeka)


Nápravy křivd mají u nás někdy dost kuriózní podoby. Vyprávět by mohl jistý důchodce Jiří Vávra z Prahy. Komunisti zkolektivizovali jeho rodičům louku, po roce 1990 ji dostal zpátky. Ale jenom na papíře. Na jeho louce totiž dnes plavou kapři - mezitím se z ní stal obecní rybník. Jak známo, kapři si rybník sami nevypustí a starosta mu nechce náhradou dát ani rybičku. K rybníku se rozjela i reportérka Rebeka Bartůňková.


Kuriózní restituce pozemku - klikněte pro větší otázekKuriózní restituce pozemku - klikněte pro větší otázekKuriózní restituce pozemku - klikněte pro větší otázek
Kuriózní restituce pozemku - klikněte pro větší otázek

video

 

Konkurz investiční společnosti Terciér
(Havlík David)


Věhlasu Viktora Koženého sice nikdy nedosáhli, ale své akcionáře dokázali oškubat možná ještě lépe než slavný pirát z Prahy. Zmiňujeme se o zakladatelích investiční společnosti Terciér. V počátcích budování kapitalismu v Česku nalákali mnoho důvěřivců, aby s nimi investovali a ti pak svoje peníze už nikdy neviděli. Historická kauza se stala znovu aktuální, když po více než deseti letech dostali podílníci příležitost usilovat o část svých úspor v konkurzu Tercieru. Místo spravedlnosti se ale znovu dočkali nemilého překvapení. Konkurz sledoval reportér David Havlík.


Konkurz investiční společnosti Terciér - klikněte pro větší otázekKonkurz investiční společnosti Terciér - klikněte pro větší otázekKonkurz investiční společnosti Terciér - klikněte pro větší otázek
Konkurz investiční společnosti Terciér - klikněte pro větší otázek

 

Vrácení vily Bertramky
(Landa Lukáš)


Je to vila, ve které pobýval Wolfgang Amadeus Mozart a dokonce tady dokončil operu Don Giovanni. Není divu, že o takový skvost se vede dlouholetý spor. Když jsme o pražské Bertramce vysílali před rokem a půl, vypadalo to pro původní vlastníky dost beznadějně. Věci se od té doby pohnuly, možná i díky naší reportáži. Jenže poražený se nechce jen tak vzdát a předávání domu mělo značně bojovný nádech. Výstavní vila teď trochu připomíná barák opuštěný sovětskými vojsky. K případu Bertramky se vrátil reportér Lukáš Landa.


Vrácení vily Bertramky - klikněte pro větší otázekVrácení vily Bertramky - klikněte pro větší otázekVrácení vily Bertramky - klikněte pro větší otázek
Vrácení vily Bertramky - klikněte pro větší otázek

 

Financování kampaně čisté a zelené Prahy
(Černý Filip)


Prahu loni zaplavily reklamní poutače s nápisem čistá a zelená Praha. Vedle proměnlivý grafických symbolů obsahuje jednu konstantu: podpis primátora Pavla Béma. Kampaň měla upozornit na to, že se město chce více starat o čistotu a zeleň, kvůli čemuž dokonce navýšila rozpočet o dvě stě padesát milionů. Mimořádná akce, jakou Praha nepamatuje, se shodou okolností rozjela v období před plánovanými předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny, ve kterých chtěl kandidovat i primátor Bém. A na kolik daňové poplatníky přišla? To je hádanka, kterou se pokusil vyluštit reportér Filip Černý.


Reportéři ČT: Financování kampaně čisté a zelené Prahy - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Financování kampaně čisté a zelené Prahy - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Financování kampaně čisté a zelené Prahy - klikněte pro větší otázek
Reportéři ČT: Financování kampaně čisté a zelené Prahy - klikněte pro větší otázek

video

 

Tunelář Litoměřických fondů bez trestu
(Havlík David)


Známé přísloví o vlku, který se nažral a koza zůstala celá, připomíná rozsudek nad miliardářem Petrem Sisákem, který objevili Reportéři ČT a o němž veřejnost dosud neměla tušení. Týká se Litoměřických fondů, ve kterých v devadesátých letech minulého století zmizely miliardy korun tisíců drobných střadatelů. Představitel fondů Petr Sisák byl nedávno sice odsouzen, ale nikoli potrestán. Po okolnostech zvláštního rozsudku pátral reportér David Havlík


Tunelář Litoměřických fondů bez trestu - klikněte pro větší otázekTunelář Litoměřických fondů bez trestu - klikněte pro větší otázekTunelář Litoměřických fondů bez trestu - klikněte pro větší otázek
Tunelář Litoměřických fondů bez trestu - klikněte pro větší otázek

video

 

Zákulisí pátrání po ostatcích Anežky České
(Landa Lukáš, Lenc Zdeněk)


Tu zprávu už jste určitě slyšeli: Ostatky Anežky České se v kostele svatého Haštala v Praze nenašly. Období blahobytu, které je s jejich nalezením spojené, si zřejmě budeme muset odpracovat. Do útržkovitých zpráv se ale nevešel celý příběh hledání, který vám teď nabízíme, protože jsme od prvních okamžiků mohli být u toho. V jeho centru stojí tajemné proroctví vizionářky Aničky Tomanové. Vyplulo na povrch po více než padesáti letech a spustilo rozsáhlé archeologické pátrání. Co to vlastně bylo za vědmu, že její vize pohnula k akci vědce, vyzbrojené nejmodernější technikou? Zákulisí celého bádání natáčeli i reportéři Lukáš Landa a Zdeněk Lenc.


Reportéři ČT: Zákulisí pátrání po ostatcích Anežky České - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Zákulisí pátrání po ostatcích Anežky České - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Zákulisí pátrání po ostatcích Anežky České - klikněte pro větší otázek
Reportéři ČT: Zákulisí pátrání po ostatcích Anežky České - klikněte pro větší otázek

video

 

Miliardy pro pražské metro
(Černý Filip)


Možná se kdejaký Čech dme pýchou, když vstupuje do myších děr londýnského, pařížského nebo newyorského metra: naše metro je teda hezčí, říká si. Otázka ale zní, proč by metro mělo být hezké. Jestli nemá být spíš praktické, účelné, funkční. Lépe řečeno: jestli by se za jednu výstavní stanici v bombastickém stylu nedalo pořídit hned několik stanic skromných, které by daleko hustší sítí propojily jednotlivé části metropole. Pozoruhodné taky je, že taková debata se u nás vůbec nevede. Navíc to, jak metro vypadá, navrhuje už od komunistických časů jediná projekční kancelář. Ale jak se zdá, její monopol jen tak nic neohrozí. Jak se u nás staví metro, na to se ptal reportér Filip Černý.


Reportéři ČT: Miliardy pro pražské metro - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Miliardy pro pražské metro - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Miliardy pro pražské metro - klikněte pro větší otázek
Reportéři ČT: Miliardy pro pražské metro - klikněte pro větší otázek

video

 

Kája Saudek: čtyři roky v kómatu
(Vojtěchová Aneta)


Mohl být slavný jako Walt Disney, kdyby nežil v komunistickém Československu. To si myslí o svém bratrovi fotograf Jan Saudek. Jeho bratr už kompliment neocení, čtyři roky leží v bezvědomí v motolské nemocnici. Že na těchto slovech něco je, vědí sběratelé komiksů dávno. Ti ostatní se o tom mohou přesvědčit díky tomu, že na konci loňského roku byl po čtyřiceti letech znovu vydán jeho nejznámější kreslený seriál Muriel a oranžová smrt. Kája Saudek ale už na slávu Walta Disneye nedosáhne, ba ani na slávu svého bratra Jana. Jeho osud je ale možná o to přitažlivější. S jeho blízkými natáčela reportérka Aneta Vojtěchová.


Reportéři ČT: Kája Saudek: čtyři roky v kómatu - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Kája Saudek: čtyři roky v kómatu - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Kája Saudek: čtyři roky v kómatu - klikněte pro větší otázek
Reportéři ČT: Kája Saudek: čtyři roky v kómatu - klikněte pro větší otázek

video

 

Zapomenutý miliardový tunel
(Havlík David)


V našem pořadu se pravidelně věnujeme zapomenutým nebo nepotrestaným tunelům z devadesátých let. Tehdy jen z privatizačních fondů zmizelo asi 50 miliard korun. Další miliardy vysáli tuneláři z bank a fondů. Jak se to dělalo, ukazuje příběh jedné z prvních investičních společností, která se světově jmenovala Joint Invest Action. Viníci zůstali samozřejmě bez trestu. Natáčel reportér David Havlík.


Zapomenutý miliardový tunel - klikněte pro větší otázekZapomenutý miliardový tunel - klikněte pro větší otázekZapomenutý miliardový tunel - klikněte pro větší otázek
Zapomenutý miliardový tunel - klikněte pro větší otázek

video

 

Předražené nákupy zdravotní techniky
(Dobiášová Markéta)


Kdo uteče, vyhraje, řekl si sociálně-demokratický politik ze Severních Čech Petr Benda, kterému jsme chtěli položit několik otázek. A měl pravdu. Jeho konkurent z ODS Jiří Šulc neutekl a odhalil pravou tvář. Úroveň páté cenové je ještě kompliment. Méně bohorovnosti by mu přitom slušelo, když on a jeho kolegové schválili předražené nákupy zdravotní techniky - kvalifikované odhady hovoří o navýšení až o sto dvacet milionů. Aspoň víme, jak to politici myslí s tím bojem proti korupci, kterým se teď tak rádi ohánějí. Po financích ve zdravotnictví pátrala reportérka Markéta Dobiášová.


Předražené nákupy zdravotní techniky - klikněte pro větší otázekPředražené nákupy zdravotní techniky - klikněte pro větší otázekPředražené nákupy zdravotní techniky - klikněte pro větší otázek
Předražené nákupy zdravotní techniky - klikněte pro větší otázek

video

 

Elektrárna na biomasu                                                                             (Bartůňková Rebeka)

Už je ta otázka zase tady: co je to biomasa? V našem případě ovšem nejde o zkoušení ze znalostí ekologie, na kterém pohořela zelená poslankyně, ale poznatky z praxe největší elektrárny na biomasu. V jejím okolí se totiž vyskytují podezřelé saze. Je o to nápadnější, že v útrobách elektrárny se skrývá kotel na spalování mazutu. Elektrárna přitom dostala téměř stomilionovou dotaci na to, aby vyráběla čistou energii. Ale jak uvidíte, i udělení samotné dotace bylo více než sporné. Jak přišla elektrárna k takové dotaci, a co vlastně spaluje, zjišťovala reportérka Rebeka Bartůňková.

Elektrárna na biomasu - klikněte pro větší otázekElektrárna na biomasu - klikněte pro větší otázekElektrárna na biomasu - klikněte pro větší otázekElektrárna na biomasu - klikněte pro větší otázek

video

 

Kouzelné razítko                                                                                                                  (Černý Filip)

Vypadá to jako další nepovedená novinka. Nový stavební zákon měl urychlit povolování nekonfliktních staveb. Jenže místo toho dal velkým stavebním firmám do ruky nástroj, jak obejít veřejnost při schvalování kontroverzních projektů. Tím nástrojem je razítko, které má takzvaný autorizovaný inspektor. Jeho jediným úderem dokáže předběhnout stavební úřad, který se dosud musel zabývat námitkami dotčených lidí. S inspektorem v zádech už je stavbaři nemusejí ani informovat, nezdržují je žádné lhůty a co je nejhorší, proti kouzelnému razítku se nelze odvolat.

Kouzelné razítko - klikněte pro větší otázekKouzelné razítko - klikněte pro větší otázekKouzelné razítko - klikněte pro větší otázekKouzelné razítko - klikněte pro větší otázek

video

 

Politici v Semilech se rozhodli zatočit s korupcí                                                                      (Černý Filip)

V České republice ale nejsou jen takové radnice jako v Hajanech. Najdeme i úplně opačné příklady, kdy se místní politici rozhodli veřejnou správu maximálně otevřít. A slibují lidem zásadní věc: že tak zatočí s korupcí. Mladý starosta ze Semil se díky tomu dostal do poslanecké lavice z posledního místa kandidátky.

Reportáž: Politici v Semilech se rozhodli zatočit s korupcí - klikněte pro větší otázekReportáž: Politici v Semilech se rozhodli zatočit s korupcí - klikněte pro větší otázekReportáž: Politici v Semilech se rozhodli zatočit s korupcí - klikněte pro větší otázekReportáž: Politici v Semilech se rozhodli zatočit s korupcí - klikněte pro větší otázek

video

 

Pozemky Romana Janouška                                                                    (Bartůňková Rebeka)

Před pár týdny jsme v médiích zaregistrovali nenápadnou, krátkou zprávu: pražský podnikatel a šedá eminence pražské politiky Roman Janoušek má blízko k milionovému zhodnocení pozemků v centru Prahy. Proto jsme vyrazili po stopě a zjistili řadu dalších zajímavých věcí. Pozemky se nacházejí v těsné blízkosti přírodní památky v pražském Podolí, přesto mají šanci stát se stavebními parcelami. Ve vzduchu se vznáší otázka, jak to ten chlapec dělá? Vždyť až dosud se tu stavět nesmělo. Na Janouškovy pozemky se blíže podívala reportérka Rebeka Bartůňková.

Pozemky Romana Janouška - klikněte pro větší otázekPozemky Romana Janouška - klikněte pro větší otázekPozemky Romana Janouška - klikněte pro větší otázekPozemky Romana Janouška - klikněte pro větší otázek

video

 

Případ kradených aut po roce                                                                   (Vojtěchová Aneta)

Krádežím aut se v našem pořadu věnujeme pravidelně. V tomto oboru zločinnosti patří naše země k evropské špičce - také kvůli neschopnosti či nezájmu policie. Ukazuje to i případ manželů Kaňkových, o nichž jsme už vysílali loni. Policie ještě nevyřešila předchozí kauzu a už se jim ztratilo další auto. Stejně jako v předchozích případech se na jeho stopu dostali díky vlastnímu pátrání. Usvědčit pachatele ale musí policie. V předchozích případech se to nepodařilo. Bude policie úspěšná tentokrát? Zjišťovala reportérka Aneta Vojtěchová.

Popis: Případ kradených aut po roce - klikněte pro větší otázekPřípad kradených aut po roce - klikněte pro větší otázekPřípad kradených aut po roce - klikněte pro větší otázekPřípad kradených aut po roce - klikněte pro větší otázek

video

 

Podivná výměna libereckého majetku                                                        (Bartůňková Rebeka)

Chovat se jako velký šéf, ale když se něco šustne, udělat ze sebe neviditelnou myšku a schovat se do díry. Ten sýr okousali jiní. Tohle je pořád ještě převládající umění české politiky. V naší reportáži jej zosobňuje liberecký primátor Jiří Kittner. Na velkého šéfa i myšku si zahrál v jedné dosud neznámé kauze, která se stala ještě před oním slavným mistrovství světa v lyžování. O vyměňování majetku Liberce se zajímala reportérka Rebeka Bartůňková.

Reportéři ČT: Podivná výměna libereckého majetku - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Podivná výměna libereckého majetku - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Podivná výměna libereckého majetku - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Podivná výměna libereckého majetku - klikněte pro větší otázek

video

 

Záhada tunelů na novém obchvatu Prahy                                                                 (Černý Filip)

Už jste jeli po jižní spojce? Jede to jako po másle a kdo si pamatuje nekonečné kolony takřka v jakoukoli denní dobu, cítí obrovskou vděčnost za čerstvě otevřený dálniční obchvat. Ale dost chvalozpěvů. Nemuseli jsme být žádní hnidopiši, abychom narazili na problémy. Jsou tam tunely, jejichž velikost neumí nikdo pořádně vysvětlit a technologie, které ze dublují a nemají v Evropě obdoby. Po novém pražském obchvatu se projel reportér Filip Černý.

Reportéři ČT: Záhada tunelů na novém obchvatu Prahy - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Záhada tunelů na novém obchvatu Prahy - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Záhada tunelů na novém obchvatu Prahy - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Záhada tunelů na novém obchvatu Prahy - klikněte pro větší otázek

video

 

Zakázka na předraženou zdravotní techniku                                              (Dobiášová Markéta)

Před půl rokem jsme upozornili na podezřelý byznys, který proběhl v režii krajských politiků v Ústí nad Labem. Ti se rozhodli vybavit pět krajských nemocnic moderní technikou za skoro půl miliardy korun. Problém je, že některé přístroje jsou až dvojnásobně předražené, takže se celá zakázka dala pořídit mnohem levněji. Dnes máme v rukou předběžné výsledky nezávislého auditu, který naše závěry potvrzuje. Chování odpovědných radních se ovšem ani trochu nezměnilo. V lepším případě před kamerou utíkají, v horším nás ošklivě napadají. O zakázku pro krajské nemocnice se zajímala reportérka Markéta Dobiášová.

Zakázka na předraženou zdravotní techniku - klikněte pro větší otázekZakázka na předraženou zdravotní techniku - klikněte pro větší otázekZakázka na předraženou zdravotní techniku - klikněte pro větší otázekZakázka na předraženou zdravotní techniku - klikněte pro větší otázek

video

 

Ukradené miliony z banky                                                                              (Černý Filip)

Banky se snaží přesvědčit klienty, že najít skulinu v jejich bezpečnostním systému by nedokázala ani myška. My vám neukážeme skulinu, ale doslova díru jak vrata. Touto dírou si letos několikrát přišli zloději pro miliony korun do několika poboček banky Reiffeisenbank. Stačil jim k tomu jeden zfalšovaný pas a číslo účtu, na kterém peníze ležely. I když okolnosti výběru působily tak podezřele, že se měla rozblikat všechna varovná světla, bankéři zůstali v klidu a zlodějům bleskově vyhověli. O případ se zajímal reportér Filip Černý.

Ukradené miliony z banky - klikněte pro větší otázekUkradené miliony z banky - klikněte pro větší otázekUkradené miliony z banky - klikněte pro větší otázekUkradené miliony z banky - klikněte pro větší otázek

video

 

Patnáctimilionový podvod                                                                        (Dobiášová Markéta)

Kdo je to vlastně Marek Řičář? Před časem hrdina, který pomohl odkrýt korupci na vysokých místech, dnes odsouzený za podvod. Víme, že rozehrál dost nebezpečnou hru, nevíme, jestli byl tím, kdo ji režíroval. Jisté je, že teď má jít na sedm let do vězení za to, že od státu vylákal patnáctimilionovou dotaci. Kauzu Marka Řičáře opět sledovala reportérka Markéta Dobiášová.

Patnáctimilionový podvod - klikněte pro větší otázekPatnáctimilionový podvod - klikněte pro větší otázekPatnáctimilionový podvod - klikněte pro větší otázekPatnáctimilionový podvod - klikněte pro větší otázek

video

 

Tycho Brahe pod lupou vědců

(Lenc Zdeněk, Vojtěchová Aneta)

Zemřel slavný rudolfínský astronom Tycho Brahe rukou svého vzdáleného bratrance Erika, jak si myslí literární historik Petr Andersen? Nebo jsou to jen pohádky muže, který má stejné příjmení jako nejslavnější dánský pohádkář? Detektivku starou čtyři staletí teď luští vědecké týmy tří zemí: Česka, Dánska a Švédska. U odkrývání zneklidňujícího hrobu jsme byli s kamerou. Exkluzivní reportáž natočili Aneta Vojtěchová a Zdeněk Lenc.

Tycho Brahe pod lupou vědců - klikněte pro větší otázekTycho Brahe pod lupou vědců - klikněte pro větší otázekTycho Brahe pod lupou vědců - klikněte pro větší otázekTycho Brahe pod lupou vědců - klikněte pro větší otázek

 

video

 

Podezření o střetu zájmů u Josefa Bazaly trvá

(Havlík David)

 V našem pořadu už jsme před dvěma lety upozornili, že cargu Českých drah klesají zisky, zatímco firmám, se kterými spolupracuje, rostou. Nejvíce ze spolupráce těžila společnost Speditrans. To je pozoruhodné zvláště proto, že ji před svým nástupem do funkce na drahách vlastnil Josef Bazala, pozdější dlouholetý ředitel státních drah. Ten už ředitelem není. Byl odvolán po květnových parlamentních volbách. Důvodem bylo mimo jiné i podezření ze střetu zájmů.

Reportéři ČT: Podezření o střetu zájmů u Josefa Bazaly trvá - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Podezření o střetu zájmů u Josefa Bazaly trvá - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Podezření o střetu zájmů u Josefa Bazaly trvá - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Podezření o střetu zájmů u Josefa Bazaly trvá - klikněte pro větší otázek

 

video

 

Pravost turínského plátna

(Landa Lukáš, Lenc Zdeněk) 

O žádný jiný kus látky se lidstvo nepře tolik jako o turínské plátno. Čtyřmetrové roucho, do něhož měl být po svém ukřižování zabalen Ježíš Kristus. Je to originál nebo geniální falzifikát? Obtisk, který v něm mělo zanechat Ježíšovo tělo, nepřestává fascinovat. Věřící jej považují za jeden z důkazů své víry, vědci se stále pokoušejí logicky vysvětlit jeho vznik. Poslední průzkumy přitom operují s nejnovějšími poznatky vědy, včetně pylové analýzy a zjišťování doby vzniku na základě rozpadu uhlíku. Nejnovější pohledy vědy a víry shrnuje reportáž Lukáše Landy a Zdeňka Lence.

Reportéři ČT: Pravost turínského plátna - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Pravost turínského plátna - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Pravost turínského plátna - klikněte pro větší otázekReportéři ČT: Pravost turínského plátna - klikněte pro větší otázek

 

video

 

Stavba mezinárodního letiště ve Vodochodech

(Havlík David)

 

Od roku 2013 by ruzyňské letiště mohlo mít konkurenci. Cestující by to možná uvítali, ale problém je s umístěním nového letiště. Má vzniknout z podnikové zkušební dráhy Aera Vodochody. Ta je ovšem uprostřed hustě obydlené oblasti. Obce v jejím okolí se proto proti záměru už dva roky bouří. Co konkrétně jim vadí? Na to se ptal reportér David Havlík.

Stavba mezinárodního letiště ve Vodochodech - klikněte pro větší otázekStavba mezinárodního letiště ve Vodochodech - klikněte pro větší otázekStavba mezinárodního letiště ve Vodochodech - klikněte pro větší otázekStavba mezinárodního letiště ve Vodochodech - klikněte pro větší otázek

 

video

 

Hodnota vody v Česku

(Černý Filip)

 Voda je strategická surovina, a proto dobrý byznys. To věděly různé nadnárodní společnosti, které před patnácti lety přišly s neodolatelnou nabídkou: slíbily radnicím, že jim vyplatí miliony korun za provozování vodovodů a kanalizací. Představitelé obcí, ohromení okamžitým ziskem, neváhali a své podíly prodali. Přitom zřejmě ani netušili, že vyplacené miliony ani zdaleka nevyváží hodnotu toho, co ztrácejí. Nejen že se připravili o pravidelné a dlouhodobé zisky, ale navíc jim zůstala zastaralá infrastruktura, do které musejí investovat. To jde o to hůř, že s částečnou privatizací se jim vzdálila i dostupnost evropských dotací. Kdo má kontrolu nad cenou vody v Česku, zjišťoval reportér Filip Černý.

Kdo má kontrolu nad cenou vody v Česku? - klikněte pro větší otázekKdo má kontrolu nad cenou vody v Česku? - klikněte pro větší otázekKdo má kontrolu nad cenou vody v Česku? - klikněte pro větší otázekKdo má kontrolu nad cenou vody v Česku? - klikněte pro větší otázek

 

video

 

Zajímavý majetek Svazu klubů mládeže

(Bartůňková Rebeka)

 

Bývalý majetek SSM nepřestává fascinovat. Před necelým rokem byl za jeho rozkradení potrestán likvidátor Fondu dětí a mládeže Pavel Žák. Prodával ho pod cenou a státu vznikla škoda za více než dvě stě milionů. My jsme objevili úplně jiný příběh. Někdejší mládežníci získali prostřednictvím českých soudů řadu zajímavých nemovitostí a aktuálně se domáhají i majetku, který už si dávno někdo jiný koupil a draze opravil. Jak je to možné? O to se zajímala reportérka Rebeka Bartůňková.

Zajimavý majetek Svazu klubů mládeže - klikněte pro větší otázekZajimavý majetek Svazu klubů mládeže - klikněte pro větší otázekZajimavý majetek Svazu klubů mládeže - klikněte pro větší otázekZajimavý majetek Svazu klubů mládeže - klikněte pro větší otázek

 

video

 

Beztrestná kauza Lidových domků

(Černý Filip)

 Vybrat miliony od klientů s příslibem nového bydlení a nic nepostavit, to už jsme v této zemi zažili. V polovině devadesátých let to provedl Petr Smetka se svým H-systémem. Zdálo by se, že něco podobného už se dnes nemůže stát. Ale opak je pravdou, a dokonce je to ještě horší. Petr Smetka dostal za miliardový tunel dvanáctiletý trest vězení, byť se to neobešlo bez dlouhých soudních průtahů. V příběhu Lidových domků přišlo 350 klientů o čtyřicet pět milionů korun, ale ti, kdo je o peníze obrali, jsou stále beztrestní. Policie a městské státní zastupitelství v Praze totiž dospěli k závěru, že se nic nestalo. Nevěříte? Podívejte se na reportáž Filipa Černého.

Beztrestná kauza Lidových domků - klikněte pro větší otázekBeztrestná kauza Lidových domků - klikněte pro větší otázekBeztrestná kauza Lidových domků - klikněte pro větší otázekBeztrestná kauza Lidových domků - klikněte pro větší otázek

 

video

 

Nepůvodní diplomová práce

(Landa Lukáš)

 

Kauza plzeňských práv ukázala, že je třeba ostřeji sledovat kvalitu vysokých škol u nás. Jejich živelný nárůst je vykoupen sníženou kvalitou titulů. V našem případě jde o nepůvodní práci, která zjevně opisuje od jiných. Soukromá Vysoká škola podnikání v Ostravě za ni udělila červený diplom a práci hájí i přes výtky odborníků. Na diplomovou práci se blíže podíval reportér Lukáš Landa.

Nepůvodní diplomová práce - klikněte pro větší otázekNepůvodní diplomová práce - klikněte pro větší otázekNepůvodní diplomová práce - klikněte pro větší otázekNepůvodní diplomová práce - klikněte pro větší otázek

 

video

 

Zdevastovaný historický areál Kyselka

(Bartůňková Rebeka)

 Lázně Kyselka byly architektonický skvost, který ve stejnojmenné obci nedaleko Karlových varů vybudoval podnikatel italského původu Heinrich Mattoni. Dnes je ovšem jeho dílo v tak zuboženém stavu, že se panu Mattonimu v hrobě asi neleží moc dobře. Vzpomínám si na jeden rozhovor s Milanem Kunderou, ve kterém slavný spisovatel kritizoval povrchnost francouzského povědomí o naší zemi. Některé tamní bedekry například píší, že Češi sice mají krásné památky, ale ty tu vybudovali Němci a Italové a s lidmi, kteří tu žijí, nemají vlastně nic společného. Kundery jako správného vlastence se to dotklo. Při pohledu na stav památek jako je Kyselka ale člověka napadá, zda náhodou ty francouzské bedekry nemají pravdu. Kdo zachrání historický areál, na to se ptala reportérka Rebeka Bartůňková.

Zdevastovaný historický areál Kyselka - klikněte pro větší otázekZdevastovaný historický areál Kyselka - klikněte pro větší otázekZdevastovaný historický areál Kyselka - klikněte pro větší otázekZdevastovaný historický areál Kyselka - klikněte pro větší otázek

 

video

 

Byrokracie okolo dotací pro mentálně postižené

(Sotonová Jana)

 V minulé reportáži jsme viděli, jak Státní fond životního prostředí není schopen kontrolovat mrhání s evropskými penězi. Jak to vypadá, když kontrola nechybí, ukazuje příklad z ministerstva práce a sociálních věcí. Místo podstaty věci se zaměřuje na hlídání lejster a byrokratické papírování. Sdružení, které pomáhá mentálně postiženým, tak přichází o schválenou dotaci ne proto, že by postiženým nepomáhalo, ale proto, že jim pomáhá více, než uvedlo v papírech. Více reportérka Jana Sotonová.

Byrokracie okolo dotací pro mentálně postižené  - klikněte pro větší otázekByrokracie okolo dotací pro mentálně postižené  - klikněte pro větší otázekByrokracie okolo dotací pro mentálně postižené  - klikněte pro větší otázekByrokracie okolo dotací pro mentálně postižené  - klikněte pro větší otázek

 

video

 

Kauza ProMoPro

(Dobiášová Markéta, Fiala Michael)

 Úředníci dobrovolně sepsali smlouvu, extrémně nevýhodnou pro vlastní úřad. Kvůli tomu vyhodili stamiliony korun z kapes daňových poplatníků. Pak z nich vzali další dva miliony na audit, aby se dozvěděli, že sepsali extrémně nevýhodnou smlouvu a vyhodili stamiliony. Stalo se na Úřadu vlády v kauze ProMoPro. Audit jsme nakonec získali a zjistili, že s touto smlouvou v ruce - v době, kdy bylo naše evropské předsednictví v běhu a vláda Mirka Topolánka v demisi - ministři narychlo schválili navýšení výdajů na předsednictví o dalších skoro 400 milionů. Šlo o peníze, které pak mizely na podezřelé účty. S vicepremiérem Alexandrem Vondrou o ně tehdy žádal a sháněl je ministr financí Miroslav Kalousek.

Kauza ProMoPro - klikněte pro větší otázekKauza ProMoPro - klikněte pro větší otázekKauza ProMoPro - klikněte pro větší otázekKauza ProMoPro - klikněte pro větší otázek

 

video

 

Potomek literární Jarmily z Máchova Máje

(Lenc Zdeněk, Vojtěchová Aneta)

 19. července 1774 byl v Mladé Boleslavi popraven Hynek Šiffner. Kdo to byl? Každý, kdo ve školních letech četl Máj od Karla Hynka Máchy, ho zná pod jménem Vilém. Byl to otcovrah, jehož příběh Máchu inspiroval. Dívku, kvůli které Šiffner vraždil, pojmenoval Mácha jako Jarmilu. A naznačil její sebevraždu skokem do jezera. Ale pokud měl svůj skutečný předobraz Vilém, kdo byla ve skutečnosti Jarmila? A skončila tak, jak se píše v básni, nebo měla jiný osud? Po tom se rozhodli pátrat Aneta Vojtěchová a Zdeněk Lenc.

 

Potomek literární Jarmily z Máchova Máje - klikněte pro větší otázekPotomek literární Jarmily z Máchova Máje - klikněte pro větší otázekPotomek literární Jarmily z Máchova Máje - klikněte pro větší otázekPotomek literární Jarmily z Máchova Máje - klikněte pro větší otázek

  

video

  

Zajímavá směna pozemků na Praze 4

(Bartůňková Rebeka)

 Až o třicet tři milionů korun mohla přijít Praha 4 kvůli nevýhodné směně pozemků. Vyměnila je s firmou Prominecon, která bývá spojována s kontroverzním podnikatelem Romanem Janouškem. Městská část dala Promineconu stavební parcely na atraktivním místě na Kavčích horách, dostala za ně pozemky v nedalekém parku. Ty mají několikanásobně nižší hodnotu, stavět se na nich nesmí. Podrobnosti zajímavé směny zjišťovala reportérka Rebeka Bartůňková.

 

Zajímavá směna pozemků na Praze 4 - klikněte pro větší otázekZajímavá směna pozemků na Praze 4 - klikněte pro větší otázekZajímavá směna pozemků na Praze 4 - klikněte pro větší otázekZajímavá směna pozemků na Praze 4 - klikněte pro větší otázek

  

video

  

Problémy s vlastnictvím kanálu

(Sotonová Jana)

 Kdo jinému jámu kope, sám do ní padá, říká se. Paní Řmotová jámu nevykopala, naopak před ní varovala. Paradoxem však je, že v ní nakonec zahynula. Dalším paradoxem je, že šest let trvá pátrání po tom, komu jáma patří a kdo za smrtelný úraz nese odpovědnost. Úřady se od té doby točí v kruhu a rodině paní Řmotové stále dluží odpověď. Na místo se podívala reportérka Jana Sotonová.

 

Problémy s vlastnictvím kanálu - klikněte pro větší otázekProblémy s vlastnictvím kanálu - klikněte pro větší otázekProblémy s vlastnictvím kanálu - klikněte pro větší otázekProblémy s vlastnictvím kanálu - klikněte pro větší otázek

  

video

  

Telematika a mýtný systém

(Černý Filip)

 Když se řekne firma Kapsch, vybaví se obvykle mýto. Čili zpoplatnění dálnice pro kamionovou dopravu. Jenže prvotní zakázka na výstavbu mýtných bran otevřela rakouské firmě dveře k mnoha dalším kontraktům se státem. Už před časem jsme se věnovali zakázce na takzvané informační tabule, které provázejí řidiče při cestování po dálnici a které taky dodávala firma Kapsch. Mimochodem, po naší reportáži se kontrakt zlevnil o miliardu korun. Ale kromě toho dostala firma Kapsch objednávku na program, díky kterému můžete sledovat dálniční provoz přímo ve svém počítači. Tentokrát jde o stovky milionů ze státních peněz. Programy jsou to sice drahé, ale asi potřebné. Otázka zní, jak vlastně fungují, jinými slovy, jaké zlepšení přinášejí pro řidiče.

 

Telematika a mýtný systém - klikněte pro větší otázekTelematika a mýtný systém - klikněte pro větší otázekTelematika a mýtný systém - klikněte pro větší otázekTelematika a mýtný systém - klikněte pro větší otázek

  

video

  

Trest za vypátrání vlastního počítače

(Sotonová Jana)

 Dvaadvacetiletému Lukáši Kuzmiakovi někdo letos v červnu vykradl byt. Mohla by to být obyčejná vykrádačka, jakých jsou v Česku za rok tisíce. To by si ale zloději nesměli vyhlédnout byt mladíka, který se živí jako počítačový expert. Zloději mu vzali i jeho počítač a on se k němu dokázal na dálku připojit. Mohl tak rychle zjistit, kdo a kde s počítačem pracuje. To se mu nakonec nevyplatilo. Kvůli tomu mu totiž momentálně hrozí problémy. Případem se zabývala reportérka Jana Sotonová.

 

Trest za vypátrání vlastního počítače - klikněte pro větší otázekTrest za vypátrání vlastního počítače - klikněte pro větší otázekTrest za vypátrání vlastního počítače - klikněte pro větší otázekTrest za vypátrání vlastního počítače - klikněte pro větší otázek

  

video

 

Nejdražší stavba v Brně – Dobrovského tunely

(Dobiášová Markéta)

 Karel Štěpaník je v brněnských Žabovřeskách neoblíbený. Zastavil stavbu tunelů, které jsou údajně nejdůležitější a nejdražší dopravní stavbou v Brně. Vadilo mu, že tunely zvednou úroveň hluku nad zákonem stanovené limity. Když na úřady podal žalobu, soud mu dal zapravdu a stavbu na několik měsíců zastavil. Tunely se tak kvůli počátečnímu šetření prodraží o desítky milionů. Paradoxem je, že v očích místních je viníkem nepohodlný kverulant. O stavbu tunelů se zajímala reportérka Markéta Dobiášová.

 

Nejdražší stavba v Brně – Dobrovského tunely - klikněte pro větší otázekNejdražší stavba v Brně – Dobrovského tunely - klikněte pro větší otázekNejdražší stavba v Brně – Dobrovského tunely - klikněte pro větší otázekNejdražší stavba v Brně – Dobrovského tunely - klikněte pro větší otázek

 

 video

 

 Rychlý pád protikorupčních kandidátů

(Černý Filip) 

Jan Korytář a Jiří Kotek reprezentovali změnu, která charakterizovala minulé komunální volby. Do vedení radnic se v řadě míst dostali lidé, kteří slibovali rázný zásah proti korupci a oddělení byznysu od politiky. Jak Korytář a Jiří Kotek se stali nejznámějšími, protože uspěli ve velkých městech, tradičně spojovaných s korupcí - v Liberci a Karlových Varech. Zazářili jako meteority a stejně tak shořeli. Neudrželi se v čele svých měst ani půl roku. Co bylo příčinou jejich pádu? Po tom pátral reportér Filip Černý.

 

Rychlý pád protikorupčních kandidátů - klikněte pro větší otázekRychlý pád protikorupčních kandidátů - klikněte pro větší otázekRychlý pád protikorupčních kandidátů - klikněte pro větší otázekRychlý pád protikorupčních kandidátů - klikněte pro větší otázek

  

video

 

 Potíže s elektrárnou Prunéřov

(Černý Filip) 

Elektrárna Prunéřov vyvolává už několik let větší vášně a spory než třeba Temelín. Prunéřov je největším producentem skleníkových plynů u nás. Firma ČEZ se rozhodla elektrárnu obnovit a prodloužit tak její fungování o dalších 25 let. Před rokem a půl kvůli tomu odstoupil z vlády Jana Fischera ministr životního prostředí, neustál tlaky na rychlé povolení stavby. Ostatní schvalovací orgány ČEZu takové potíže nedělaly. Výsledkem je, že nový Prunéřov nesplní evropské limity pro účinnost spalování a nic ho to nebude stát. Ve vzdálené Mikronésii z toho radost nemají. Proč, to uvidíte v reportáži Filipa Černého.

 

Potíže s elektrárnou Prunéřov - klikněte pro větší otázekPotíže s elektrárnou Prunéřov - klikněte pro větší otázekPotíže s elektrárnou Prunéřov - klikněte pro větší otázekPotíže s elektrárnou Prunéřov - klikněte pro větší otázek

  

video

  

Odvolání šéfa Národního filmového archivu

(Černý Filip)

 Byl to poslední kontroverzní krok ministra kultury Jiřího Bessera. V polovině listopadu odvolal dlouholetého šéfa Národního filmového archivu Vladimíra Opělu. Co je to vlastně Národní filmový archiv a kdo je ten jeho málo známý ředitel, že se kvůli němu pustila do ministra řada renomovaných lidí? O tom natáčel reportér Filip Černý.

 

Odvolání šéfa Národního filmového archivu - klikněte pro větší otázekOdvolání šéfa Národního filmového archivu - klikněte pro větší otázekOdvolání šéfa Národního filmového archivu - klikněte pro větší otázekOdvolání šéfa Národního filmového archivu - klikněte pro větší otázek

  

video

  

Nový návrh na kácení stromů u silnic

(Černý Filip)

 Aleje a stromořadí mají v Čechách dlouhou tradici. Podle wikipedie sahá až k dobám vlády Karla IV. Jenže dnes lemují silnice, po kterých nekodrcají kočáry, ale rychlá auta. Aby cestáři zajistili lidem bezpečnější průjezd, začali je kácet. Za pět let do roku 2008 porazili na sto tisíc stromů. Trend vyvolal veřejné pozdvižení a poslanci v roce 2009 svévolné kácení zastavili změnou zákona. Právě teď se ale do Parlamentu téma vrátilo. Oficiálně se návrh netýká alejí, nýbrž jednotlivých stromů, přesto se ochranáři o jejich budoucnost znovu bojí. O téma kácení stromů se zajímal reportér Filip Černý.

 

Nový návrh na kácení stromů u silnic  - klikněte pro větší otázekNový návrh na kácení stromů u silnic  - klikněte pro větší otázekNový návrh na kácení stromů u silnic  - klikněte pro větší otázekNový návrh na kácení stromů u silnic  - klikněte pro větší otázek

  

video

  

Nevýhodný pronájem lukrativních pozemků v Chuchli

(Landa Lukáš)

 Pražská Chuchle je pojem díky tradici dostihových závodů. Málokdo ale ví, že slavné závodiště bojuje o přežití. Patnáct let je v konkursu kvůli pětimilionovému dluhu, který vznikl v devadesátých letech. S ohledem na to, jak velkým majetkem závodiště disponuje, je takový dluh maličkost. Tedy byla by, pokud by konkursní správce hospodařil s majetky tak, jak má. Reportáž Lukáše Landy odhaluje, že jeho postup má do ideálu daleko, přesto to nikomu až dosud nevadilo. A komu by to mělo vadit? Především státu, který závodiště vlastní.

 

Nevýhodný pronájem lukrativních pozemků v Chuchli - klikněte pro větší otázekNevýhodný pronájem lukrativních pozemků v Chuchli - klikněte pro větší otázekNevýhodný pronájem lukrativních pozemků v Chuchli - klikněte pro větší otázekNevýhodný pronájem lukrativních pozemků v Chuchli - klikněte pro větší otázek

  

video

  

Vazba Michala Haly

(Fiala Michael, Černý Filip)

 Neznámého manažera Ředitelství silnic a dálnic Michala Halu kdysi proslavil náš pořad. Zjistili jsme, že své třicáté narozeniny pojal stylem, který by mu mohl závidět i multimilionář. Oslava za tři čtvrtě milionu byla přitom výrazně nad možnosti jeho úřednického platu. Před Vánoci se Michal Hala spolu s dalšími dvěma manažery ŘSD a jedním podnikatelem ocitl ve vazbě. Policie je podezřívá z korupce při dlouhodobých pronájmech odpočívadel na dálnicích. Stát při tom měl utrpět škodu přes tři sta milionů korun. Reportéři ČT teď zjistili, že tím, kdo z nevýhodných pronájmů těží, jsou neznámí vlastníci firmy, která sídlí v Lichtenštejnsku. A to na stejné adrese, která už v minulosti posloužila v jiných velkých kauzách. Více uvidíte v reportáži Filipa Černého a Michaela Fialy.

 

Vazba Michala Haly - klikněte pro větší otázekVazba Michala Haly - klikněte pro větší otázekVazba Michala Haly - klikněte pro větší otázekVazba Michala Haly - klikněte pro větší otázek

  

video

 

 Černá stavba hliníkárny v přírodním parku

(Černý Filip)


O stavbách načerno už jsme v našem pořadu vysílali. Tehdy šlo o ruskou vesnici, kterou u Karlových Varů postavil ruský podnikatel Nikolaj Stěpanov. Měl štěstí, že na stavebním úřadu tehdy seděla proslulá úřednice Ivana Doubová, která děrevňu dodatečně legalizovala. V našem novém případě jde o černou stavbu slévárny hliníku. Tu si ve středočeské Kamenici postavila ve svém areálu firma Strojmetal. Nezastavil ji ani odpor místního úřadu: ten nevydal územní rozhodnutí, ani stavební povolení a zastupitelstvo dokonce změnilo územní plán. Co s černou stavbou bude, zjišťoval reportér Filip Černý.

 

Černá stavba hliníkárny v přírodním parku - klikněte pro větší otázekČerná stavba hliníkárny v přírodním parku - klikněte pro větší otázekČerná stavba hliníkárny v přírodním parku - klikněte pro větší otázekČerná stavba hliníkárny v přírodním parku - klikněte pro větší otázek

  

video

  

Tři týdny s Bártou a Škárkou z Věcí Věřejných

(Dobiášová Markéta, Snopová Aneta)

 Oba věřili ve svou nevinu, ale oba si od soudu odnesli tresty, byť zatím nepravomocné. Vít Bárta by dostal podmínku, Jaroslav Škárka by měl jít na tři roky do vězení. Reportérky Aneta Snopová a Markéta Dobiášová s oběma politiky natáčely tři týdny a zjišťovaly, jak hodnotí svou situaci v průběhu soudního líčení. V bezpečí svých domovů si představovali nejrůznější scénáře, ale s tím, jak to nakonec dopadlo, nepočítal ani jeden. Uvidíte v reportáži Anety Snopové a Markéty Dobiášové.

 

Tři týdny s Bártou a Škárkou z Věcí Věřejných - klikněte pro větší otázekTři týdny s Bártou a Škárkou z Věcí Věřejných - klikněte pro větší otázekTři týdny s Bártou a Škárkou z Věcí Věřejných - klikněte pro větší otázekTři týdny s Bártou a Škárkou z Věcí Věřejných - klikněte pro větší otázek

  

video

  

Spor města Litomyšl s archeology

(Bartůňková Rebeka)

 Litomyšl je v seznamu UNESCO a možná i proto dostala obrovskou dotaci z Evropské unie na oživení svého historického srdce – Zámeckého návrší. Čtyři sta milionů korun jsou peníze, které umožňují chovat se k tomuto kulturnímu dědictví s náležitou péčí – a přesto jsme svědky situace, která rozzlobila jak památkáře, tak archeology. Město totiž nebylo schopné ošetřit archeologický průzkum, ohrozilo tak nejen památky, ale narušilo i regulérnost veřejné soutěže, harmonogram stavby a v důsledku toho i proplacení dotace. Spor zachytila reportérka Rebeka Bartůňková.

 

Spor města Litomyšl s archeology - klikněte pro větší otázekSpor města Litomyšl s archeology - klikněte pro větší otázekSpor města Litomyšl s archeology - klikněte pro větší otázekSpor města Litomyšl s archeology - klikněte pro větší otázek

  

video

 

Pátrání po mystifikátorovi Václavu Prokůpkovi

(Dobiášová Markéta)

Kdo je Václav Prokůpek, absolvent mnoha vysokých škol, nositel akademických titulů, scénárista, novinář, nebo neobyčejný podvodník? Neobyčejný proto, že dokázal oklamat kdekoho, včetně vedení Univerzity Jana Amose Komenského v Praze, které ho přijalo na katedru mediálních studií, stejně jako šéfy zpravodajského serveru Parlamentní listy. Právě zde se proslavil zprávou, která zarezonovala i v ostatních médiích: šlo o vymyšlenou senzaci, že pokladník nově vznikající romské strany zmizel i s penězi. Ovšem žádný pokladník, žádné peníze, dokonce ani žádná taková romská strana nikdy nebyli - naopak jediný, kdo zmizel, byl Václav Prokůpek. Už to vypadalo, že se propadl do země a následující reportáž se nám nepodaří dokončit. Jenže Markéta Dobiášová ho nakonec přece jen vypátrala, jak uvidíte v naší reportáži.

 

Pátrání po mystifikátorovi Václavu Prokůpkovi - klikněte pro větší otázekPátrání po mystifikátorovi Václavu Prokůpkovi - klikněte pro větší otázekPátrání po mystifikátorovi Václavu Prokůpkovi - klikněte pro větší otázekPátrání po mystifikátorovi Václavu Prokůpkovi - klikněte pro větší otázek

  

video

  

Jak pražský Dopravní podnik přišel o desítky milionů

(Černý Filip) 

Mít milionové pozemky nadohled pražskému centru, a přesto z jejich prodeje nevytěžit skoro nic? Ano, právě to se stalo pražskému Dopravního podniku pod vedením tří ředitelů. Je to zcela nová informace. Vodítko pro ni byly dnes už slavné odposlechy pražského lobbisty Romana Janouška. Ty sice kdekoho uhranuly, ale žádný novinář si zatím nedal tu práci, aby prozkoumal jejich reálný základ - v našem případě právě ty pasáže, týkající se Dopravního podniku, na nichž se Janoušek baví s ředitelem obchodního odboru Petrem Ďuricou.

 

Jak pražský Dopravní podnik přišel o desítky milionů  - klikněte pro větší otázekJak pražský Dopravní podnik přišel o desítky milionů  - klikněte pro větší otázekJak pražský Dopravní podnik přišel o desítky milionů  - klikněte pro větší otázekJak pražský Dopravní podnik přišel o desítky milionů  - klikněte pro větší otázek

  

video

  

Areál Kyselky očima potomka Mattoniho

(Bartůňková Rebeka)

Na dílo zkázy se přijel podívat potomek slavného Heinricha Mattoniho, toho Mattoniho, který po sobě vedle minerálky stejného jména zanechal také neméně slavné lázně. Ty zatím stále ještě stojí v obci Kyselka nedaleko Karlových Varů, jenže jejich sláva se dávno proměnila v ostudu. Nic na tom nezměnilo ani posledních dvacet let, kdy přešly z rukou státu do soukromého vlastnictví a jsou pod památkovou ochranou. Co si Američan s českými kořeny myslel při pohledu na stav někdejšího rodinného sídla, uvidíte v reportáži Rebeky Bartůňkové.

 

Areál Kyselky očima potomka Mattoniho - klikněte pro větší otázekAreál Kyselky očima potomka Mattoniho - klikněte pro větší otázekAreál Kyselky očima potomka Mattoniho - klikněte pro větší otázekAreál Kyselky očima potomka Mattoniho - klikněte pro větší otázek

 

video

  

Zhroucení pojišťovací pyramidy

(Černý Filip) 

„Dlužíte desítky tisíc korun, dáme vás k soudu“: takové obsílky dostaly letos desítky klientů České podnikatelské pojišťovny. Zákazníci přitom o narůstajícím dluhu neměli ani tušení, protože před rokem jim stejná pojišťovna napsala, že jejich životní pojištění zaniká. Jak se to mohlo stát? Klienti nejprve naletěli pojišťovacím makléřům a nechali se pojistit způsobem, který připomínal pyramidovou hru. A pak se na jejich problému ještě přiživila pojišťovna. Pyramidovým pojištěním se zabýval reportér Filip Černý.

 

Zhroucení pyramidy České podnikatelské pojišťovny - klikněte pro větší otázekZhroucení pyramidy České podnikatelské pojišťovny - klikněte pro větší otázekZhroucení pyramidy České podnikatelské pojišťovny - klikněte pro větší otázekZhroucení pyramidy České podnikatelské pojišťovny - klikněte pro větší otázek

  

video

 

 Legalizace marihuany pro léčebné účely

(Snopová Aneta)

Na legalizaci marihuany pro léčebné účely čekají lidé s různými zdravotními potížemi roky. Teď to konečně vypadá, že se dočkají. Jenže jinak, než by si přáli. Podle nového zákona, který projednávají poslanci, si budou muset kupovat marihuanu v lékárnách. Domácí pěstování bude i nadále zakázané. Pacienti tvrdí, že je to v první řadě kvůli byznysu – budou si totiž muset draze kupovat něco, co si umí vypěstovat takřka zadarmo. O legalizaci marihuany pro léčebné účely se zajímala reportérka Aneta Snopová.

 

Legalizace marihuany pro léčebné účely - klikněte pro větší otázekLegalizace marihuany pro léčebné účely - klikněte pro větší otázekLegalizace marihuany pro léčebné účely - klikněte pro větší otázekLegalizace marihuany pro léčebné účely - klikněte pro větší otázek

  

video

  

Podivná stavba Knihovny Václava Havla

(Dobiášová Markéta)

Po vzoru amerických knihoven se i v Praze buduje Knihovna bývalého prezidenta Václava Havla. Staví ji známý finančník a miliardář Zdeněk Bakala. Vybral si pro tuto instituci památkově chráněný dům na pražských Hradčanech, jenže narazil na odpor mnoha památkářů. O co ve sporu jde? Mají památkáři přemrštěné nároky, nebo se stavitel chová k památce bezohledně? To se rozhodla prozkoumat Markéta Dobiášová.

 

Podivná stavba Knihovny Václava Havla - klikněte pro větší otázekPodivná stavba Knihovny Václava Havla - klikněte pro větší otázekPodivná stavba Knihovny Václava Havla - klikněte pro větší otázekPodivná stavba Knihovny Václava Havla - klikněte pro větší otázek

 

video