Televizní pořady

 

 

Ivan Bareš (režie, kamera, střih)

 Seznam odvysílaných reportáží

 

Objektiv

Magazín zahraničních zajímavostí

 

Srí Lanka

Hned v úvodu vás čeká výprava po stopách legendárního českého velikána Járy Cimrmana až na dalekou Srí Lanku. Nebude to úplně typický příběh, na jaké jste v Objektivu zvyklí, určitě vás ale zaujme. Na konci exotického cimrmanovského pátrání na vás, jak jinak, čeká překvapivé rozuzlení.

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1096911352-objektiv/22337.html

 

Srí Lanka - Lankatilake

V poslední reportáži vám ukážeme jedno z mála míst, kde se mohou společně modlit buddhisté i hinduisté. Jde o unikátní chrám na Srí Lance. Jmenuje se Lankatilake a prý je vůbec nejkrásnější na celém ostrově. Dokonce tam najdete i zachovalou stopu Buddhy. Když do ní podle jedné legendy vhodíte peníz, přinese vám to štěstí. Oběma částmi unikátního chrámu – tedy buddhistickou i hinduistickou – vás provedou dva milí průvodci – Punči a Dennagama.

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1096911352-objektiv/22725.html?from=40

 

Belgie - Wéris

K nejstarším dochovaným evropským památkám, připomínajícím dobu prvního osídlování, patří megalitické stavby. Ačkoli o jejich účelu toho zatím moc nevíme, jsou tyto kamenné stavby vzácným dokladem dávných dějin lidstva. Okolí jihobelgické vesnice Wéris patří k místům, kde se těchto staveb nalézá hned několik.

 

Belgie – Aqualibi

Zaplavat si v tropech by se líbilo asi každému. Ne všem se to však poštěstí. Náhradou za autentický zážitek však mohou být různá sportovně relaxační centra. Jedno z nejatraktivnějších se nachází i poblíž Bruselu u obce Wavre. Jmenuje se Aqualibi a je specifické výzdobou svého interiéru.

 

Belgie – Atomium

Na světové výstavě v roce 1958 se unikátní stavba nazvaná Atomium stala senzací, v následujících letech její význam slábl a stavba chátrala. Dnes je technický stav této bruselské dominanty kritický. Dokonce se mluví o uzavření.  

 

Belgie – Brugges

Existence městských vodních kanálů je většinou spojována s Benátkami či Amsterodamem. Pro řadu lidí proto může být překvapením, že město, které je označováno jako Benátky severu, se nachází v Belgii. Tím městem jsou Bruggy, správní středisko provincie Západní Flandry.

 

Belgie – Durbuy

Město Durbuy leží ukryto v údolí mezi zvedajícími se kopci Ardenského pohoří v jihovýchodní části Belgie, v Lucemburském kraji. Město Durbuy je označováno jako nejmenší město v Evropě.

 

Belgie – Euroshop

K nejcennějším suvenýrům patří ty ze sportovních utkání. Málokomu se však podaří získat například fotbalový míč z finálového utkání nebo dres přímo od některého z hráčů. Aby však touha fanoušků po suvenýrech byla uspokojena, jsou tu obchody se suvenýry. Organizátoři Eura otevřeli dva. Jeden z nich se nachází přímo na jedné z rušných bruselských ulic

 

Belgie – Chimay

Dominantou náměstí malého městečka Chimay na jihu Belgie je varný kotel. V nedalekém opatství Scourmont se totiž vaří pivo. Historie zdejšího opatství se datuje od roku 1850, kdy skupina 17 mnichů začala obdělávat půdu, kterou jim nabídl princ ze Chimay. Mniši z opatství Scourmont patří k přísnému řádu cisterciáků, který je často označován jako řád trapistů. Díky příslibu celibátu žijí mniši v komunitě pod vedením opata a zříkají se veškerého soukromého majetku. Většinu dne věnují hledání Boha za pomoci studia, ticha a modliteb.

Od počátku svého působení se mniši snažili uživit vlastní prací a být ekonomicky soběstační. Proto se začali zabývat zemědělstvím. V areálu opatství vznikla farma, výrobna sýrů a pivovar.  V současné době patří pivo a sýr z opatství Scourmont k vyhledávaným a oblíbeným u konzumentů z celé řady zemí světa

 

Belgie – Mini Europe

V Bruselu se nachází park, ve kterém jsou umístěny zmenšené makety vybraných staveb ze států Evropské unie. Až se naše republika stane členem EU budeme mít právo i my umístit v parku svůj model. Počítá s tím vedení parku a co to bude obnášet?

 

Belgie – Walibi

Prázdniny jsou časem dovolených. A k dovolené jistě patří i relaxace a zábava. Obojí mohou poskytnout různé zábavní parky. Jeden takový se nachází i poblíž Bruselu a je v něm možno spatřit řadu originálních atrakcí.