Televizní pořady

 

 

Ivan Bareš (režie)

 Seznam odvysílaných reportáží

 

Fenomén dnes

 

Říkají, že jsem špína

Bezdomovci. Vídáme je v centrech měst, na nádražích, před nákupními centry, v parcích. Žebrají, popíjejí a otravují kolemjdoucí. Jen centrem Prahy se bez cíle potuluje odhadem až pět tisíc lidí. Polehávají na teplovodních kanálech, schovaní na temných místech popíjejí krabicové víno a spí na špinavých kartónech v okolí Hlavního nádraží. Zima pro ně znamenala nejistou sezónu, která si každý rok vyžádá několik životů. Ale za co vůbec stojí život na ulici a proč ho tito lidé vedou? Co přivedlo sedmadvacetiletou Věru na pražskou loď pro lidi bez přístřeší? Proč se na ulicích Brna ocitl padesátiletý Luboš a jak se stal tulákem čtyřiatřicetiletý František? Bezdomovectví v konkrétních osudech i zkušenostech sociálních pracovníků zachytila půlhodinová reportáž reportéra Radka Hromuška a režiséra Ivana Bareše.

video

 

Oběti a viníci

Málokdo z nás usedá za volant s myšlenkou, že se jedním nepatrným pohybem může stát viníkem nebo obětí autonehody. V evropském srovnání jsme ale na šestém místě v počtu smrtelných autonehod - hůř než my jsou na tom v počtu úmrtí na následky dopravní nehody už jenom Litevci, Lotyši, Portugalci, Řekové a Poláci. Na českých silnicích ročně umírají stovky lidí a dalším tisícům zasáhne do života vážné zranění. Jedna vteřina změní ale i život jejich blízkým. Co prožívá otec tří dětí, který zavinil autonehodu s následkem dvou zmařených životů? Jak se s nehodou autobusu vyrovnala matka, která při ní ztratila dvaadvacetiletou dceru? A o čem přemýšlí muž, kterého na invalidní vozík poslala nepozorná řidička, vezoucí do nemocnice malé dítě? Odvahu vyprávět sbírají protagonisté půlhodinové reportáže redaktora Radka Hromuška a režiséra Ivana Bareše.

video

 

Vteřiny, které mi změnily život

klikněte pro větší obrázek

klikněte pro větší obrázek

klikněte pro větší obrázek

klikněte pro větší obrázek

Každý rok narůstá počet lidí s porušením míchy o 250 nových případů. Další tisíce lidí žijí s vážným zdravotním postižením. Které vteřiny rozhodly o tom, že se jejich život nenávratně změnil? Jak vypadá jejich svět? Jaké mají pocity? Jaké mají sny? Antonín Šváb vyhrál mistrovství světa v ploché dráze a po úrazu při závodech se musel znovu učit chodit, mluvit, jíst – měl mozek tříletého dítěte. Jaroslava Matějku připravila o nohy ischemická choroba – zvládá to, ale sní o jízdě na koni. A Andrea Parisová skočila z okna v drogovém zoufalství – kromě vozíčku má ještě plavání. Bojovat s nepřízní osudu všem třem pomohl kladrubský rehabilitační ústav, žít smysluplný život ale zůstalo na nich. Intimní zpovědi o bolestech, samotě, ale i radosti a naplněných snech přináší reportáž redaktora Radka Hromuška a režiséra Ivana Bareše.

video

 

Život na dvou kolech

klikněte pro větší obrázek

klikněte pro větší obrázek

klikněte pro větší obrázek

klikněte pro větší obrázek

Každé tři minuty šetří policie na českých silnicích dopravní nehodu - říkají statistiky z první poloviny roku 2007. Vyplývá z nich, že agresivita řidičů se velmi zvýšila, ačkoliv nehod celkově výrazně ubylo. Při nehodách zemřelo o 43 lidí víc než za stejné období loni. Nejhorší bilanci přitom mají řidiči motocyklů - zavinili o 336 nehod víc než loni a počet nehod, které způsobili, tak narostl o téměř 46 procent.
Stále více Čechů si přitom "motorku" pořizuje - a ne jako dopravní prostředek, ale také jako vyznání určitého životního stylu a s ním spojené kultury. Nakolik je vysoká úmrtnost na motorce chybou samotných motorkářů a jejich touhy pro neomezené rychlosti? Jak svou jízdu hodnotí ti, kteří nehodu vlastního motocyklu přežili? V čem jsou motorkáři zranitelní ostatními účastníky silničního provozu a do jaké míry je pro ně hazard běžnou praxí? Příběhy vyznavačů bezstarostné jízdy i pohled odborníků přináší reportáž redaktora Radka Hromuška a režiséra Ivana Bareše.

video